İsrail, Türkiye'den o ürünleri ithal etmeyecek

İsrail Tarım Bakanı Uri Ariel, Türkiye'den tarım ürünleri ithalatını dondurduğunu açıkladı. Ariel, bu kararını Twitter'dan duyurdu.
Eklenme Tarihi: 16.05.2018 08:29:22 - Güncellenme Tarihi: 16.05.2018 08:30:22

İsrail Tarım Bakanı Uri Ariel, Türkiye'den tarım ürünleri ithalatını dondurduğunu açıkladı. Ariel, bu kararını Twitter'dan duyurdu. Ekonomi Bakanlığı verilerine göre Türkiye'den İsrail'e geçtiğimiz yıl tarım ürünü olarak 9 milyon dolarlık domates ihracatı yapılmıştı

Ariel, attığı tweette, "Tarım Bakanı olarak, Türkiye'den tarım ürünlerinin ithalatını dondurma talimatı verdim. İki yüzlü bir şekilde İsrail'e ahlak dersi vermeye çalışan bir ülkeye destek olmayacağız." ifadelerini kullandı.

Türkiye-İsrail ticaret hacmi ne kadar?

Ekonomi Bakanlığı verilerine göre Türkiye geçen yıl İsrail'e 3.4 milyar dolarlık ihracat yaparken, bu ülkeden 1.5 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirdi. İki ülke arasındaki toplam ticaret hacmi ise 4.9 milyar dolar olarak gerçekleşti.

İsrail'e yapılan ihracatta en önemli ürünler binek otomobiller, demir çelik ürünleri, izole edilmiş kablo ve teller, mücevherci eşyası ve aksamı, plastik eşyalar, konfeksiyon ürünleri, beyaz eşya, seramik ürünleri ve çimento olarak sıralanıyor.

İthalatımızda en önemli ürünler ise petrol yağları, propilen polimerler, siklik hidrokarbonlar, elektrik enerjisi üretim grupları ve etilen polimerler.

Kaynak: Habertürk

http://www.enpolitik.com/haber/162706/israil-turkiyeden-o-urunleri-ithal-etmeyecek.html

Sizin Yorumunuz:

*
*