İngiltere'de bir kez daha söyledi: İsrail işgalcidir!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İngiltere'de, İngiltere Başbakanı Theresa May ile kameralar karşına geçerek ortak bir açıklama yaptı.
Eklenme Tarihi: 15.05.2018 20:07:40 - Güncellenme Tarihi: 15.05.2018 20:43:59

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere Başbakanı Therasa May ile basın karşısına geçerek ortak bir açıklama yaptı. Erdoğan ve May ayrıca gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ABD'nin İsrail Büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıması ile başlayan olaylarda İsrail devletinin 60 Filistinliyi katletmesine ilişkin İngiltere'de konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin BM kararlarını ve uluslarası hukuku hiçe saydığını, arabulucu değil arabozucu olduğunu ilan ettiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "ABD yönetiminin fütürsuz politikaları İsrail'in işgal ve şiddet yönünü cesaretlendirmiştir. 60 Filistinlilinin hayatını kaybetmesine sebep olan saldırılar bu politikaların sonucudur. Ben İsrail saldırılarında şehit olan Filistinli kardeşlerime Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum ve saldırıları lanetliyorum" dedi.

'İsrail işgalcidir, terör estirmeye devam etmektedir'

Bir noktanın özellikle altını çizmek istediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bir gerçeğin altını çizmek istiyorum. Sene 1948 Filistin hemen hemen şuan İsrail'in işgal ettiği topraklarda yaşayan bir ülkeydi ondan sonraki süreçte İsrail şuanda Filistin'i bir avuç yere sıkıştırdı kendisi de çok daha büyük bir alanın işgalcisi oldu. Bunu kabul etmek mümükün değil. Güçlüyüm o zaman haklıyım mantığı ile bu adımları atmıştır. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir. İsrail işgalcidir teör estirmeye devam etmektedir" diye konuştu.

'Tarih seni affetmeyecek!'

"Uluslarası toplumları harekete geçmeye çağırıyorum" diyen Erdoğan, Birleşmiş Milletler'de (BM) alınan Kudüs kararını bir kez daha hatırlattı.

BM'de alınan kararın uygulama aşamasında başarısız olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "ABD ben güçlüyüm o zaman haklıyım diyor hayır sen haklı değilsin tarih seni affetmeyecek, İsrail'i hiç affetmeyecek. Bütün mesele biz güçlüden mi haklıdan mı yana olacağız." ifadelerini kullandı.

'Teröristten gazeteci olmaz'

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İngiliz gazetecinin "Seçimler adil ve özgür bir ortamda mı gerçekleşecek, onlarca gazeteci, öğretmen tutuklu iken?" sorusunu sordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise soruya, "Cezaevlerinde kaç kişi olduğuyla ilgili sizlere verilen bilgiler çok çok yanlış, haber kaynaklarınız doğru değil. Bir de teröristen gazeteci olmaz. Size çok yanlış bilgler veriliyor. Bunları kaynağından öğrenin. Sağlıklı haber öğrenin ki sağlıklı haber üretin" dedi.

Cuma günü Türkiye'nin çağrısı ile toplanacak olan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısından ne tür somut adımların çıkacağına ilişkin soruya ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle cevap verdi:

"Cuma günü atılacak adımda İslam İşbirliği Teşkilatı için ortak bildiri hazırlığı yapıldı. Cumu günü yayınlanacak. Bunun içinde bir çok şey söz konusu. Ciddi yaralılar var bunların sevki söz konusu bunların önü açılmıyor önünün açılması için de çağrı yapılacak, İsaril çıkmalarına izin vermiyor ağır yaralı halleriyle ölüme terk ediliyorlar."

'Bizim de yaptırımlarımız olur'

İsrail Büyükelçiliğinin Türkiye'den gönderildiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail'in aldığı misilleme büyükelçilik kararını da değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz zaten İsrail Büyükelçisini gönderdik bunun yanında bizim İsrail elçimizi de değerlendirmede bulunmak üzere çağırdık. Onlar bizim büyükelçimizle ilgili bir karar almışlar o karar eğer arzu etmediğimiz şekilde gerçekleşirrse bizim de farklı bir yaptığrımıız olacaktır. Bununla birlikte bütün ülkeler elçiliklerini çekmeye başladı bunların üzerinde durup dünyaya bunu en ideal şekilde anlatacağız" dedi.

haber: enpolitik.com/Melek S. Tunç

http://www.enpolitik.com/haber/162703/ingilterede-bir-kez-daha-soyledi-israil-isgalcidir.html

Sizin Yorumunuz:

*
*