İsrail'den Büyükelçi misillemesi!

Dün Gazze'de yaşanan olayların ardından Dışişlerine çağırılan ve 'bir süre ülkenize dönün' denilen İsrail Büyükelçiliğine karşılık İsrail'in de Türk Büyükelçiliğine 'Süresiz Türkiye'ye dönün' denildi.
Eklenme Tarihi: 15.05.2018 19:18:49 - Güncellenme Tarihi: 15.05.2018 20:06:28

Lübnan Addiyarnew'in son dakika olarak duyurduğu ve ardından teyit edilen haberine göre, İsrail, Türkiye'nin Kudüs'teki başkonsolosluk çalışanlarına 'Türkiye'ye dönün' dedi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğünden yapılan yazılı açıklamada, "Türkiye’nin Kudüs’teki Başkonsolosu Dışişleri Bakanlığına çağrılarak, kendisinden istişarelerde bulunmak üzere bir süreliğine ülkesine dönmesi istendi." denildi.

Ancak Türkiye'nin Kudüs Konsolosu Gürcan Türkoğlu, Türkiye ile Filistin nezdinde aynı zamanda Türkiye'nin Filistin Büyükelçisi konumunda. Dolayısıyla Türk yetkililer, Gürcan Türkoğlu'nun dönüşünün değerlendirildiğini söylemekle yetindi.

Dün Gazze'de İsrail tarafından katledilen 62 Filistinli için Türkiye 81 ilde ayağa kalkarken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu arasında da karşılıklı sert mesajlar içeren tweetler atıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan twitter'dan: "Netanyahu, BM kararlarını ihlal ederek 60 yıldan fazladır savunmasız insanların topraklarını işgal eden ırkçı bir devletin başbakanıdır. Ellerinde Filistinlilerin kanı var ve Türkiye'ye saldırarak suçlarını örtemez. İnsanlık konusunda ders mi istiyorsun? 10 Emri oku" derken, Netanyahu ise; "''Erdoğan Hamas'ın en büyük destekçilerinden biridir, dolayısıyla kendisi terör ve katliamdan şüphesiz çok iyi anlar. Kendisine tavsiyem, bize ahlak vaazı vermesin.'' demişti.

kaynak: twitter.com/sputniknews.com

haber: enpolitik.com/Melek S. Tunç

http://www.enpolitik.com/haber/162702/israilden-buyukelci-misillemesi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*