Hükümetten ikinci 'af paketi'

Ak Parti hükümet, ikinci bahar paketiyle de milyonların cebine yansıyacak, günlük yaşamına dokunacak, ödeme kolaylıkları ve rahatlama sağlayacak adımlar atıyor.
Eklenme Tarihi: 14.05.2018 18:34:56 - Güncellenme Tarihi: 14.05.2018 18:34:56

Hükümet, ikinci bahar paketiyle de milyonların cebine yansıyacak, günlük yaşamına dokunacak, ödeme kolaylıkları ve rahatlama sağlayacak adımlar atıyor. Açıklanacak ikinci af paketinden tarımsal sulamadan kaynaklı elektrik borcu bulunan 50 bine yakın çiftçiye de müjdeli haberin gelmesi bekleniyor.

Çiftçilerin tarımsal sulamada kullandıkları elektrik borçlarının yasal takibe gerek kalmaksızın tahsili sağlanacak. Çiftçilerin borçları, desteklemelerinden mahsup edilerek elektrik dağıtım şirketlerine ödenecek. Yine aynı paket kapsamında 1.2 milyar liranın üzerindeki köprü, yol geçişi cezaları yeniden yapılandırılacak, binlerce şirketin eksik bildirim kaynaklı cezaları af edilecek.
Meclis Başkanlığı'na sunulan pakette yer alan bazı önemli başlıklar şöyle:

1.2 milyarlık borç yapılandırılıyor

Düzenleme kapsamında 1.2 milyar liralık köprü, yol geçişi cezası yeniden yapılandırılıyor. Otoyollar başta olmak üzere parasını ödemeden geçiş yapanlara kesilen cezalar ve faizlerin bir kısmı silinecek, bir kısmı taksitlendirilecek.

İşverenlere bir şans daha

Sosyal Güvenlik Kurumu'na bildirimlerindeki eksiklikler nedeniyle ceza kesilen binlerce işletmenin de yüzü güldü. Bildirgelerde hesap hatası yüzünden kesilen cezalar düzenlemeyle verilecek 15 günlük ek süre içinde düzeltilirse cezalar silinecek. Mevcut uygulamada bildirimlerde kuruluşlardan kaynaklı hatalar için bile ceza kesilebiliyor.

kaynak: haber3.com

http://www.enpolitik.com/haber/162678/hukumetten-ikinci-af-paketi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*