Tekerlekli sandalyesiyle direnen Abu Salah şehit oldu!

Filistin halkı, işgalci İsrail'in saldırılarına rağmen onurlu direnişine devam ediyor. Tekerlekli sandalyesi ile yıllardır direnişini sürdüren Fadi Abu Salah bugünkü İsrail saldırısında şehit düştü.
Eklenme Tarihi: 14.05.2018 16:42:18 - Güncellenme Tarihi: 14.05.2018 17:01:50

ABD'nin, İsrail'in başkenti olarak Kudüs'ün tanınmasını istemesi ile ateşlenen ancak uluslararası toplumdan yanıt alamayınca büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasının ardından başlayan olaylarda 41 Filistinli İsrail askeri tarafından şehit edildi.


2014'ten beri direnişin simgelerinden olan ve yine İsrail hava saldırılarında bacaklarını kaybeden Fadi Abu Salah bugün tekerlekli sandalyenin üzerinde olmasına rağmen direnişini sürdürdü. Fakat bu kez şehit oldu.

İşgalci İsrail, Gazze'de adeta 'katliam' benzeri bir müdahalede bulunurken, Filistinliler, ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması nedeniyle protesto gösterilerini sürdürüyor. İsrail, gerçek mermilerle insanların üzerine ateş açtı. Saldırılar sonucu 41 Filistinliyi şehit olurken 1000'den fazla kişi de yaralandı.

Saldırılar sonucu şehit olanlardan biri de Fadi Abu Salah isimli bir Filistinli idi. Abu Salah, 30 mart 2014 tarihinde işgalci İsrail'in hava saldırısında bacaklarını kaybetmişti.

Ebu Süreyya da geçtiğimiz yaz şehit olmuştu

Geçtiğimiz yaz İsrail askerlerinin Gazze sınırındaki gösterilere saldırısında şehit olanlardan biri de engelli Ebu Süreyya'ydı. İsrail'in 2008 yılında düzenlediği saldırılarda iki bacağını kaybeden Ebu Süreyya, Kudüs'e destek gösterilerine katılanlar arasında yerini alanlardandı. Şehit olmadan önce Ebu Süreyya'nın son sözleri şöyle olmuştu:

"İsrail ordusuna, burası bizim toprağımızdır mesajını vermek için geldim. Toprak bizim toprağımız, Trump'ın kararı için teslim etmeyeceğiz. Buradaki gösterilerimize de devam edeceğiz. İsrail ordusuna meydan okuyoruz. Filistin halkı cesur bir halktır."

kaynak: yenisafak.com

http://www.enpolitik.com/haber/162675/tekerlekli-sandalyesiyle-direnen-abu-salah-sehit-oldu.html

Sizin Yorumunuz:

*
*