Gazze: 70 yıllık direniş tek kareye sığdı!

Yaklaşık 100 yıldır İsrail zulmüne direnen Filistin'in Gazze hattından gelen bir kare 70 yıllık direncin ve sömürünün en derin özeti oldu.
Eklenme Tarihi: 14.05.2018 15:47:28 - Güncellenme Tarihi: 15.05.2018 16:04:23

Filistinlilere yönelik sömürgecilik, sürgün, askeri işgal 100 yıldır sürerken, Filistin hak mücadelesinde bugün yine büyük ve tarihi bir gün yaşandı. Çatışmadan gelen Fadi Abu Salah'ın fotoğrafı tüyleri diken diken etti.

Türkiye'yi ayağa kaldıran, ard arda açıklamaların yapıldığı ölümlere sosyal medyadan da büyük tepki geldi. Bölgeden gelen fotoğraflar sosyal medyaya ve vicdanlara adeta büyük bir acıyla düştü. İki ayağını kaybetmiş, elinde sapanı ile İsrail zulmüne direnen bir Filistinli'nin çekilmiş fotoğrafı 70 yıllık direnişin nişanesi olarak objektiflere yansıdı.

'Yüreğinin ve inancının ayakları ile direndi'

2014'ten beri direnişin simgelerinden olan ve yine İsrail hava saldırılarında bacaklarını kaybeden Fadi Abu Salah, tekerlekli sandalyenin üzerinde olmasına rağmen direnişini sürdürdü ancak Salah, 14 Mayıs 2018'deki saldırıda şehit düştü. Bacakları olmayan Salah, yüreğinin ve inancının ayakları ile ayakta ve dimdik direnerek tarihe geçti.

ABD'nin İsrail büyükelçiliğini Tel-Aviv'den alarak Kudüs'e taşıma kararının ardından Gazze sınırına gelen binlerce Filistinli gösterici söz konusu karara karşı ayaklandı. İsrail askerinin saldırısı ile sonuçlanan gösterilerde şuana kadar 41 Filistinli hayatını kaybederken binlercesi gerçek mermiler ile yaralandı. Olaylarda ayrıca 9 gazeteci de yaralandı.

14 Mayıs kanlı ABD İsrail büyükelçiliğinin açılışında Türkiye sosyal medyada milyonlarca mesaj attı. "#Nakba70, İsrail, Kudüs, Filistinli, #FreePalestine (Özgür Filistin) başlığı ile başlayan kampanyada Filistin ile dayanışma mesajları atıldı.

Trump'ın büyükelçiliği taşıma kararını açıkladığı 30 Mart 2018 tarihinden bu yana Gazze'de düzenlenen gösterilerde İsrailli güçler tarafından öldürülen Filistinlilerin sayısı 80'i aşmış durumda.

haber: enpolitik.com/ Melek S. Tunç

http://www.enpolitik.com/haber/162672/gazze-70-yillik-direnis-tek-kareye-sigdi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*