İsrail zulmünde şehit sayısı 52'ye yükseldi!

İsrail askerleri, ABD'nin Kudüs'te büyükelçilik açmasını protesto etmek için abluka altındaki Gazze sınırında düzenlenen gösterilere katılan 52 Filistinliyi şehit etti.
Eklenme Tarihi: 14.05.2018 19:03:41 - Güncellenme Tarihi: 14.05.2018 19:13:50

İsrail askerleri, ABD'nin Kudüs'te büyükelçilik açmasını protesto etmek için abluka altındaki Gazze sınırında düzenlenen gösterilere katılan 52 Filistinliyi şehit etti,  yüzlercesi gerçek mermiyle olmak üzere 2 bin 410 Filistinliyi yaraladı.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Gazze Şeridi'nin çeşitli bölgelerinde düzenlenen gösterilerde İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu 52 Filistinlinin şehit edildiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca Gazze Şeridi'nin İsrail sınırında düzenlenen gösterilerde şu ana kadar yüzlercesi gerçek mermiyle olmak üzere, şarapnel, gaz kapsülleri ve göz yaşartıcı gaz nedeniyle 2 bin 410 Filistinlinin yaralandığı kaydedildi.

Saatler içinde onlarca ölüm

Sabah saatlerinde 1 şehit haberi ile başlayan Gazze şeridindeki İsrail saldırısı saatler içinde planlı bir katliama dönüştü. Saatler içinde şehit sayısı şu şekilde oldu:

18.50 - Ölü sayısı 52'ye yükseldi.

17:29: İsrail hava kuvvetleri Gazze'ye hava saldırısı düzenledi. İsrail ordusu, 5 farklı hedefin savaş uçakları tarafından vurulduğunu açıkladı.

17:20: Fransa, İsrail'in şiddet kullanımını kısıtlamasını talep ederken, İsrail ve Filistin'in sorumlu davranmasını istedi.

16.20: Gösterilerde yaşamını yitirenlerin sayısı 41'e yükseldi.

16:00: Kudüs'te ABD Büyükelçiliğinin açılış töreni başladı.

15:30: Gazze Şeridi sınırında düzenlenen gösterilerde İsrail askerleri tarafından şehit edilen Filistinli sayısı 37'ye yükseldi.  Ölenler arasında 14 yaşındaki bir çocuk olduğu ifade ediliyor.

15:22: Yerel kaynaklar, ölü sayısının 33'e yükseldiğini açıkladı. Toplamda en az 1700 yaralı bulunurken, 510 kişinin mermi ile yaralandığı aktarıldı.

15:12: Kara haberler peş peşe geliyor. Ölü sayısı 28'ye yükseldi

14:55: Kudüs'te konuyla ilgili olarak gergin bekleyiş sürerken, Gazze'deki protestolarda öldürülen Filistinli sayısı 25'e yükseldi. Yüzlerce yaralı var.

14:36: Gazze'de ölü sayısı artıyor.  İsrail ateşinde 18 kişi hayatını kaybetti.

13:57: Gazze'de İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu ölü sayısı 16'ya yükseldi.

13:50: Rus hükümeti, Kudüs'te ABD Büyükelçiliği açılmasının Ortadoğu'daki gerilimi artıracağından endişe ettiğini açıkladı. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Rus hükümetinin Kudüs'te Amerikan büyükelçili açılmasının bölge genelinde gerginliğin artmasına yol açabileceği kaygısı duyup duymadığını soran gazetecilere, "Evet, bu tür endişelerimiz var" yanıtını verdi.

13:28: İngiltere Başbakanı Theresa May, ABD'nin Kudüs kararına karşı olduklarını hatırlatarak, 'İngiltere'nin büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşımak gibi bir planı yoktur' ifadesini kullandı.

13:20: Filistinli yetkililer Gazze'deki gösterilerde ölü sayısının 7'ye yükseldiğini duyurdu.

13:20: İsrail askerleri, Filistinlilerin işgal altındaki Batı Şeria'nın farklı bölgelerinde düzenlediği gösterilere müdahale etti. Doğu Kudüs ile Batı Şeria arasındaki Kalendiya askeri kontrol noktası yakınında toplanan bir grup Filistinliye İsrail askerleri gerçek mermi ve göz yaşartıcı gazla müdahale etti. 
Filistinli göstericiler de İsrail askerlerinin müdahalesine taşla karşılık verdi. Kalendiya kontrol noktasındaki olaylarda şu ana kadar yaralananın olmadığı bildirildi. İsrail askerlerinin, Batı Şeria'nın El Halil ve Beytüllahim şehirlerinde de düzenlenen gösterilere müdahale ettiği belirtildi.

12:15: İsrail askerleri abluka altındaki Gazze sınırında düzenlenen gösterilerde 2 Filistinli hayatını kaybetti, 93 Filistinliyi gerçek mermiyle yaraladı. Gazze sağlık makamları, 21 yaşındaki Filistinlinin 30 Mart tarihinden bu yana İsrail askeri tarafından öldürülen 46'ıncı Filistinli olduğunu duyurdu.

11:10: Arap Birliği, ABD'nin yasadışı Kudüs kararı nedeniyle çarşamba günü olağanüstü toplantı düzenleyeceğini açıkladı.

10.50 : Gazze Sağlık Bakanlığı, Gazze Şeridi'nde Bureic'in doğusunda üzerlerine ateş açılan iki Filistinlinin yaralandığını duyurdu. Binlerce kişinin Gazze Şeridi'nde sınır bölgelerinde toplandığı aktarılıyor. Gazze'de birçok bölgede gösteri düzenleniyor.

10.45 : Kudüs'teki resmi açılış öncesi Hizbullah'tan sert bit tepki geldi. Hizbullah, ABD'nin Büyükelçiliği'ni taşıma kararının değersiz olduğunu öne sürdü.

10:25: ABD Başkanı Donald Trump'ın bugünkü törende video bağlantısıyla bir konuşma yapmasının beklendiği açıklandı.

Gazze'nin İsrail sınırında çadırlar kuran Filistinliler, ABD Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınmasını ve İsrail'in kuruluş yıl dönümü olan Nekbe'nin (Büyük Felaket) 70. yılını protesto etmek için "milyonluk yürüyüş" adını verdikleri kapsamlı gösteriler düzenliyor.

http://www.enpolitik.com/haber/162671/israil-zulmunde-sehit-sayisi-52ye-yukseldi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*