Başbakan Yardımcısı Akdağ'dan 'aşı' açıklaması

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, aşı ile yürütülen dedikodulara itibar edilmemesi gerektiğinin altını çizerek konuya ilişkin açıklama yaptı.
Eklenme Tarihi: 12.05.2018 10:36:00 - Güncellenme Tarihi: 12.05.2018 10:36:00

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ: "Aşı önemli bir konu. Aşıyla önlenebilir hastalıklarla binlerce, on binlerce çocuğun hayatı kurtuluyor. Yani çocuklar hastalıklara yakalanıp ölmüyorlar ya da hastalıklardan dolayı belli engellilikler gelişmemiş oluyor. Dolayısıyla aşı konusunu gerçekten önemsemeliyiz." dedi.

'Gereksiz dedikodu'

Akdağ, "Türkiye'de gerçekten vatandaşımızın çocuklarını aşılatma oranları bugün Avrupa'dan da yüksek. Avrupa'nın bazı ülkelerinde, ABD'de birtakım gereksiz dedikodular bazı aşılar konusunda bir kısım vatandaşların tereddütlerine yol açtı. Gereksiz dedikodu, diyelim ki herhangi bir aşının herhangi bir alakası olmayan bir duruma sebep olduğu gibi bir dedikodu. Bilimsel olarak ispatlanmamış olan, hiçbir delili olmayan... Bu neye yol açtı? Mesela diyelim ki kızamık salgınları görülmeye başlandı Avrupa'da, Amerika'da. Tamamen kökü kurutulmamıştı ama artık hemen hemen görülmüyordu. Türkiye bu hususta oldukça iyi. Türkiye'de hala vatandaşlarımız çocuklarını koruma konusunda hassasiyetlerini devam ettiriyorlar. Dolayısıyla alarma geçeceğimiz herhangi bir durum, falan yok." ifadelerini kullandı.

(Güncellenecek)

http://www.enpolitik.com/haber/162618/basbakan-yardimcisi-akdagdan-asi-aciklamasi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*