Gazze'de yedinci Cuma: 1 şehit

Gazze Şeridi'nin doğu sınırında İsrail askerlerinin barışçıl gösterilere müdahalesinde bir Filistinli şehit oldu.
Eklenme Tarihi: 11.05.2018 18:06:24 - Güncellenme Tarihi: 11.05.2018 18:06:24

Gazze Şeridi'nin doğu sınırında İsrail askerlerinin barışçıl gösterilere müdahalesinde bir Filistinlinin şehit olduğu, 167 göstericinin yaralandığı belirtildi.

Hazırlık ve Uyarı Cuması adı verilen Büyük Dönüş Yürüyüşü'nün yedinci cumasında Gazzeliler yine sınırda toplandı. Filistinliler, bu hafta da cuma namazını sınır bölgelerinde kıldı.

1 şehit daha

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, yaptığı yazılı açıklamada, Han Yunus kentindeki sınır bölgesinde İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu göğüs bölgesinden vurulan Caber Salim Ebu Mustafa (40) şehit oldu. Kudra, İsrail askerlerinin müdahalesinde 7'si ağır olmak üzere 167 Filistinlinin yaralandığını söyledi.

Büyük Dönüş Yürüyüşü 

Filistinliler, Toprak Günü'nün 42'nci yılı kapsamında 30 Mart Cuma gününden bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi'nin İsrail sınırında barışçıl gösteriler düzenliyor.

İsrail askerleri ise “sürgün edildikleri topraklarına geri dönmeyi ve 2006’dan beri Gazze’ye uygulanan hukuksuz ablukanın kaldırılmasını” talep eden sivil halkın üzerine gerçek mermilerle ateş açıyor.

Gösterilerin başından bugünkü olaylarda aralarında gazetecilerin ve çocukların da olduğu 53 Filistinli İsrail askerleri tarafından şehit edildi, yaklaşık 8 bin Filistinli yaralandı.

http://www.enpolitik.com/haber/162606/gazzede-yedinci-cuma-1-sehit.html

Sizin Yorumunuz:

*
*