Tokyo Cami ve önemi

Bolşevik Rusya'dan kaçan Tatar Müslümanların Japonya başkenti Tokyo'da kurduğu ve 'Türk Camii' olarak tanınan Tokyo Cami Japon'da İslamiyetin geniş kitlelere tanıtılmasında önemli role sahip.
Eklenme Tarihi: 08.05.2018 16:46:52 - Güncellenme Tarihi: 08.05.2018 16:59:56

Japonya’nın ilk camisi ünvanını elinde bulunduran ve Türk Camii olarak da anılan Tokyo Camii, bugün ibadetin dışında turistlerin de yoğun ilgisini görüyor.

Japonya'nın ilk camisi sayılan Tokyo Camisi, 1900 yıllarında Rusya’daki Bolşevik ihtilali sonrası Japonya’ya gelen Tatar Türkleri tarafından inşa edilmiş.

Tokyo Camii, Müslümanların ibadet için toplanmalarının yanı sıra yerli ve yabancı turistlerin de ilgi odağı. Camiye girmek isteyenlerin oluşturduğu sokaklara taşan uzun kuyruklar her daim dikkat çekiyor.

Japonya başkenti Tokyo'da bulunan 'Türk Camii' Japon'da İslamiyetin geniş kitlelere tanıtılmasında önemli role sahip.

Pakistan'da yayınlanan Cenk Gazetesinin bildirdiğine göre, Türk Camii'nin asıl adı "Tokyo Camii". Ancak Türkiye'den Müslümanların kontrolünde olduğu ve Japonya'da yaşayan Türkler ve Türk hükümetinin caminin inşaatına büyük destek ve yardım sağladıkları için camiye tüm Japonya'da "Türk Camii" deniliyor.

Gazetede yayınlanan haberde, "Türk Camii'nin Japonya'da İslam'ın azameti ve inşaat uzmanlığın temsili bulunmayan bir harikasıdı" olduğu vurgulanıyor.

Tüm Japonya'da Japonlar akın akın camiyi ziyarete geliyorlar. Bu da İslam dininin hızla yayılmasına vesile oluyor.

Kaynaklara göre, 'Türk Camii' Japonya'da tarihi öneme de sahip. Camiinin ilk inşaatı 1935'te yapıldı. Çevre düzenlemesi ve ikinci inşaat ise 2000 yılında tamamlandı. İkinci inşaatta az da olsa Japonya'da yaşayan Pakistan asıllı vatandaşlar katkı ve yardımda bulundular. 
 
1930’lu yıllarda Rusya’daki komünist rejimden kaçan Müslüman Tatar göçmenleri Japon şehirlerine yerleşmişlerdir. Abdulhay Kurban Ali de bu tatarların dini liderlerinden biridir. Japonya’da Arap harfleri ile Tatarca dini kitapların basıldığı bir matbaa kurmuştur. Orada Kur’an-ı Kerim’i de tab ettirmiştir. Japon makamlarıyla ilişkilerini kuvvetlendirmiş ve bu sayede 1938 yılında Tokyo’da ilk camiinin inşaatını gerçekleştirmiştir.

kaynak: dunyabulteni.net

http://www.enpolitik.com/haber/162520/tokyo-cami-ve-onemi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*