Erdoğan'dan 'One Minute' hatırlatması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zeytin Dağı Barış Ödülleri Programındaki konuşmasında, Filistinli kardeşlerimizin seslerinin duyurulması vurgunu yaptı.
Eklenme Tarihi: 07.05.2018 13:12:11 - Güncellenme Tarihi: 07.05.2018 13:12:11

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zeytin Dağı Barış Ödülleri Programında konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasında öne çıkan başlıklar şöyle oldu:

"Filistinlililer dünyadaki tüm mazlumların sembolüdür"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Filistin ve Kudüs meselesi, sadece bir milletin, bir coğrafyanın, bir şehrin davası değildir. Maruz kaldıkları zulümler, katliamlar, haksızlıklar sebebiyle Filistinlililer, dünyadaki tüm mazlumların sembolüdür." dedi.

"İnsanlığın geleceğini Filistin ve Kudüs meselesi belirleyecek"
"İnsanlığın geleceğini, Filistin ve Kudüs meselesinde verdiği imtihanda elde edeceği netice belirleyecektir, bunda hiç şüphe yok." diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Şayet bu imtihandan alnımızın akıyla çıkabilirsek, insanlık olarak geleceğimize güvenle ve umutla bakabiliriz. Tam tersi olursa o zaman hakların, özgürlüklerin, ahlaki ve vicdanı tüm ölçülerin ortada olmadığı veya ortadan kalktığı, zulmün hakim olduğu karanlık bir gelecek bizi bekliyor olabilir."

"Kudüs'te yaşananlar zalimlerin zulümlerini meşrulaştırma çabası"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Filistin'de özellikle Kudüs'te yaşananlar zalimlerin zulümlerini meşrulaştırma hatta kurumsallaştırma çabasından başka bir şey değildir. İsrail yönetiminin yakın zamanda kendi topraklarına sahip çıkmaktan başka hiçbir suçları olmayan Filistinlilere karşı uyguladığı şiddet, zalimlerin cüretinin her geçen gün arttığını gösteriyor. Bu saldırılarda onlarca şehit ve binlerce yaralı veren Filistinlilerin yaşadıkları karşısında uluslararası toplumun sergilediği kayıtsızlık hiçbir halkın hiçbir bireyin güvende olamayacağı bir geleceğin işaretidir." ifadelerini  kullandı.

"İsrail yönetiminden iki cihanda da davacı olacağız"
Erdoğan, insanlığın özellikle barış merkezi olması gereken Filistin'in ve Kudüs'ün adını zulümle yan yana yazan İsrail yönetiminden iki cihanda da davacı olacaklarını belirtti.

"Bunlarda ne insani ne vicdani bir karakter yok"
Filistin ile birlikte Suriye'de yaşananların, acı bir gerçeği gösterdiğini vurgulayan Erdoğan, "Biz bunları iyi tanıdık, iyi tanıyoruz, iyi biliyoruz hatta ve hatta ikili görüşmelerde onların bize söylediklerini unutmamız mümkün değil. Bunlarda ne insani ne vicdani asla öyle bir karakter, öyle bir cibilliyet yok." şeklinde konuştu.

"Uluslararası kuruluşların riyakarlığı artık tahammül edilemez" 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

"İnsanlığın tamamına hizmet edecek bir uluslararası güvenlik mimarisi kurulana kadar bu mücadelemizi sürdüreceğiz. Uluslararası toplumun, özellikle de görevi barışı ve güveni temin etmek olan uluslararası kuruluşların riyakarlığı, artık gizlenemez, saklanamaz, daha önemlisi tahammül edilemez bir boyuta ulaşmıştır. İşte bu çarpıklığa karşı itirazımızı biz 'Dünya 5'ten büyüktür' diyerek dile getiriyoruz."

"One Minute"

Biz Davos'ta 'one minute' derken sadece milletimizin değil dünyada zalimin zulmüne dur demek isteyen herkesin hissiyatını dile getirdik. Ne zaman ki tüm insanlık zalimlere 'one minute' derse o zaman zulmü bitirme sürecine girmiş oluruz.

Kaynak: Milliyet

http://www.enpolitik.com/haber/162488/erdogandan-one-minute-hatirlatmasi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*