Devletin 'millet paketinde' neler var?

Toplumun tüm kesimlerine dokunan ve hayata geçmesi ile ekonomiye büyük katkı sağlayacak olan yeni reform paketi kimleri nasıl ilgilendiriyor haberimizde...
Eklenme Tarihi: 06.05.2018 08:22:56 - Güncellenme Tarihi: 06.05.2018 09:30:37

AK Parti Hükümeti tarafından kısa bir süre sonra hayata geçirilecek 'reform paketi'nin ayrıntıları belli olmaya başlarken, paket, 7'den 70'e tüm vatandaşların derdine derman olacak nitelikler taşıyor.

Emekliye artık her yıl ikramiye

Emeklilere, yaşlılara, öğrencilere, konut sahiplerine, prim borcu olanlara yönelik büyük iyileştirmelerin yer aldığı, devlet ile millet arasındaki bağı bir kat daha artıran düzenlemede emeklilere her yıl Ramazan ve Kurban bayramları öncesi birer ikramiye verilecek. Ayrıca yeni iş yeri açan emeklilere verilen yüzde 15’lik destek priminden kalan prim borçları tamamen silindi. Yeniden yapılandıma ile yine vatandaşa her konuda destek olunacak. Yeniden yapılandırmada yer alan başlıklar ise şunlar: Vergi ve trafik cezaları başta olmak üzere, kara yolu kanuna dair kesilen cezalar, geçmiş seçimlerde tahakkuk edilmiş cezalar, askerlik ve nüfusla ilgili cezalar, RTÜK cezaları, köprü/otoyol/kaçak geçişler vb. geçiş cezaları, belediye ve il özel idarenin su ve atık alacakları, sigorta primi, işsizlik sigortası, idari para cezaları, iş kazaları ve meslek hastalıklarında rücu alacaklar, yersiz bağlanan gelir ve aylıklardan doğan alacakları yeniden düzenliyor.

Bir işçi emeklisinin aylığı AK Parti iktidarından önce 257 TL iken günümüzde bu rakam 1.545 TL’ye kadar çıkıyor. Memur emeklileri aylıklarını 1.910 lira olarak alıyor. Emeklilerin banka kuyruğu çilesi bu dönemde bitti.

BAĞ-KUR borçları 

Geçmiş yıllarda esnafın en çok canını yakan BAĞ-KUR borçlarına da hükümetin reform paketi ilaç gibi gelecek yeni düzenlemeler içeriyor. Bağ-Kur borcunu ödeyemeyen esnaf bundan böyle ‘borç ayrı sağlık ayrı’ denilerek sağlık hizmetlerinden faydalanabilecek. Yine esnafa yönelik atılan adımlarda biri stoklarında bulunan ancak kayıtlarda görünmeyen kasa fazlalıkları için yasal çözüm üretilecek. Beyan usulüne göre işletme kayıtlarının düzenlenmesine yasal imkan verilecek.

Gençler, yaşlılar ve üniversiteliler

Yeni kalkınma paketinin en önemli ayağını da şüphesiz gençlere ilişkin yapılan düzenlemeler oluşturdu. AK Parti hükümetinin hayata geçireceği yeni pakette iş yeri açan 18-29 yaş arası gençlerin BAĞ-KUR primlerini 1 yıl boyunca devlet karşılayacak.

18-29 arasındaki gençlerin 3 yıl boyunca 75 bin TL'ye kadar olan gelirleri 'gelir vergisi'nden muaf olacak.

Yaşlılık aylığı 500 TL olacak

Başbakan Yıldırım’ın açıkladığı pakete göre yaşlılık  aylığı artık 500 TL olacak. Daha önce 65 yaş üstü vatandaşlar yaşlılık aylığı olarak sadece 3 ayda bir 265 TL alıyordu.

500 binlik üniversite affı

Reform paketi üniversitelerden kaydı silinen 500 bin öğrenciye tekrar kayıt yaptırma imkanı verilecek, bu kişiler üniversitelerine dönüp sınavlarına girip diplomasını alabilecekler ancak terörle irtibatlı olanlar bu affın dışında tutulacak.

İmar barışı

Düzenleme paketinin öne çıkan önemli başlıklarından birisi de imar barışı. Ülke genelindeki 13 milyon tapusuz binaya yapı kayıt belgesi verilecek. Doğalgaz ve su bağlatamama gibi sorunlar çözülmüş olacak. Mülkiyet sorununun çözüme kavuşturulacağı bu adım, şehircilik alanında AK Parti’nin attığı dev adımları sadece bir tanesi olarak 15 yıllık AK Parti tarihinde yerini alıyor.

Kanundan yararlanmak isteyen vatandaşların 2018 Temmuz sonuna kadar ilgili kurum ve kuruluşlara başvuru yapması gerekiyor ve ilgili ödemelerin 31 Mart 2018 tarihine kadar ödenmemiş olması gerekiyor. Ayrıca borçların başvuru ile birlikte 36 ay içerisinde ödenmesi gerekiyor.

haber: enpolitik.com / Melek S. Tunç

http://www.enpolitik.com/haber/162462/devletin-millet-paketinde-neler-var.html

Sizin Yorumunuz:

*
*