CHP adayını açıklıyor: Neden İnce?

Meclis'teki partilerden cumhurbaşkanı adayını açıklamamış olan tek parti olan CHP, adayını bugün ilân ediyor.
Eklenme Tarihi: 04.05.2018 08:02:33 - Güncellenme Tarihi: 04.05.2018 08:53:00


Meclis'teki partilerden cumhurbaşkanı adayını açıklamamış olan tek parti olan CHP, adayını bugün ilân ediyor. Beklentiler Yalova Milletvekili Muharrem İnce'nin aday olarak açıklanması yönünde.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) bugün Ankara'daki Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda düzenlenecek olan törenle 24 Haziran genel seçimlerinde yarışacak olan cumhurbaşkanı adayını açıklayacak.

Meclis'teki partilerden adayını ilân etmemiş olan tek parti konumunda bulunan CHP'nin Muharrem İnce'yi cumhurbaşkanlığına aday olarak göstermesi bekleniyor.

İlhan Kesici: İnce'yi tebrik ettim
11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün muhalefet partilerinin ortak adayı olması ihtimali de gündeme gelmiş, ancak Abdullah Gül seçimlerde aday olmayacağını açıklamıştı. Daha sonra partiler cumhurbaşkanlığı seçiminde kendi adaylarını destekleme yolunu tercih etmişti.

Geçen haftadan bu yana devam eden görüşmelerin sonucunda CHP'nin cumhurbaşkanı adayı olabilecek isimler arasında CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici ve Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in de isimleri geçiyordu.

Ancak İlhan Kesici, dün yaptığı açıklamada "Muharrem İnce'nin adaylığı kesin gibi. Ben de bu münasebetle sabahleyin Muharrem İnce'yi telefonla tebrik ettim. O da tebriklerimi kabul etti. Allah hayırlı uğurlu etsin" demişti.

Afişler matabada hazır

Hürriyet’ten İsmail Saymaz’ın haberine göre, İnce’nin yarın saat 10.00’da cumhurbaşkanlığı adaylığının açıklanacağı salona asılacak afişlerin de matbaada hazırlandığı ortaya çıktı. Afişlerde İnce’nin fotoğrafının üzerinde “Türkiye’ye güvence Muharrem İnce” sloganının yazıldığı görüldü. Sosyal medyaya  da düşen Muharrem İnce'nin adının yazılı olduğu pankartlarla İnce ismini kamuoyu nezdinde de netleştiği görüldü.

Yine sosyal medyaya düşen bir karede İnce'nin resminin olduğu afişlerin seçim otobüslerine yapıştırıldığı görüldü.

Deniz Zeyrek'ten, 'Neden İnce?' yazısı

Hürriyet yazarı Deniz Zeyrek, CHP'nin adayını açıklamasına saatler kala İnce'nin adaylığı veya aday olmadığı durum için iki başlıkla bir köşe yazısı yazdı.

Bugün saat 10:00'dan önce okuyanlar için Zeyrek şunları yazdı:

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bugün önce Türkiye Barolar Birliği’nin misafirhanesinde milletvekilleriyle basına kapalı bir grup toplantısı yapacak, ardından da Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu’na geçip partisinin cumhurbaşkanı adayını açıklayacak. Aday, Muharrem İnce olarak belirlendi. Kesin bilgi...

İpucu Kılıçdaroğlu'ndan
Nereden mi biliyorum. Dün Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya ile birlikteydik. TBMM yemekhanesinden kulislerin olduğu tarafa yürürken Kılıçdaroğlu ve ekibiyle karşılaştık. Hal hatır sorduktan sonra doğrudan “Adayı siz biliyor musunuz” diye sordum. Sorunun gazeteci hilesi olduğunu anlayıp gülümsedi, bunun üzerine “Yarın açıklayacağınız isim şu anda net mi?” diye sordum. “Evet” dedi. Muharrem Sarıkaya, “Sadece siz mi biliyorsunuz? Yoksa başka kimseye söylediniz mi” diye takılınca, Kılıçdaroğlu “Evet söyledim ama size söylemem, onlara yüklenirsiniz” karşılığını verdi. Kılıçdaroğlu, “Bugün görüşüp kendisine tebliğ edecek misiniz?” sorum üzerine de “Hayır, yarın yapacağız” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun ismi başkalarıyla paylaşmış olduğunu bilmek önemli bir ipucuydu. Bu nedenle hemen Kemal Bey’in ismi söylediğini düşündüğüm bir ismi aradım. Açar açmaz “Adayınız hayırlı olsun, Muharrem Bey olmuş, Kemal Bey size söylemiş” dedim. Sorumun “tuzak” olduğunu ima edip isim konusunda bilgi veremeyeceğini söyledi. Malum, dün “3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü” idi. Günün anlam ve önemine binaen bilgiye ulaşmak için ısrarcı oldum ve sonunda şu yanıtı aldım:

“Evet, Sayın Genel Başkan ismi bizimle paylaştı. Sanırım doğrudan kendisinden duyan dört kişi var. Bu kadar uğraştın bari, sana ihtimal olarak değil, rafine ve net bir bilgi olarak söylüyorum: Sorduğun isim doğru isim...”

Yazının ikinci bölümü

İnce'nin adaylığının kesinleşmesi durumunda ise Zeyrek yazının ikinci bölümünden 'neden İnce' başlıklı bir yazı kaleme aldı. O yazı da şu şekilde oldu:

"Kılıçdaroğlu’nun 4 kişilik “kısa listesi”nde İnce’nin yanı sıra İstanbul milletvekili İlhan Kesici, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve Abdüllatif Şener vardı. Kesici de adayın İnce olacağını açıkladı. Aday belirleme sürecinde bulunan bir kaynağım, “Neden İnce” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Birincisi, parti tabanından, TBMM grubundan ve yönetim organlarından ‘Adayımız orijinal CHP’li olsun’ çağrısı geliyordu. Partide yapılan anketlerde de İnce’nin ismi önde çıkıyordu. İkincisi, eğer ikinci tur hesaba katılarak Kesici ya da Şener aday gösterilseydi, tabandaki tepkiden dolayı Selahattin Demirtaş ve Meral Akşener’e kayma olurdu ve CHP adayı Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk ikiye giremeyebilirdi. Bu da partiye büyük bir darbe olurdu. Üçüncüsü Sayın İnce de muhafazakâr, milliyetçi ve Kürt seçmenden oy alma konusunda iddialı...”


İkinci tur hesapları
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Muharrem İnce ve Selahattin Demirtaş, TBMM’deki grupları sayesinde doğrudan aday olacak. Meral Akşener, Temel Karamollaoğlu ve Doğu Perinçek’in isimleri ise 100 bin imza topladıklarında resmileşecek.

Erdoğan’ın seçimden birinci çıkması kesin görünüyor. Eğer seçim ikinci tura kalırsa ve İnce de CHP’nin 1 Kasım 2015 günü aldığı oyların tamamını alırsa ikinci tur, Erdoğan ile İnce arasında olacak. CHP’lilere göre “ulusalcı” olarak bilinen İnce, İYİ Parti’nin milliyetçi oylarını almakta zorlanmaz. Dokunulmazlık dosyalarının kaldırılması sırasında “Hayır” demişti. Bu yüzden HDP seçmeninin desteği gelebilir. Peki Saadet Partisi ve Milli Görüş tabanından oy alabilir mi? Cuma ve bayram namazlarına giden, bazı konuşmalarında başörtülü kardeşinden söz eden İnce, geçmişte CHP’nin oy aldığı Anadolu’daki muhafazakâr nüfustan oy alabileceğine inanıyor.

İsmi resmen açıklandıktan sonra, İnce’nin Atatürk’ün ebedi istirahatgâhı Anıtkabir ile kurucu Meclis’in görev yaptığı 1. Meclis binasını ziyaret etmesi kimseyi şaşırtmayacaktır. Diğer taraftan İnce’nin ilk duraklarından biri de cuma namazı için Hacı Bayram Camisi olabilir."

kaynak: bbc.com / hurriyet. com

haber: enpolitik.com / Melek S. Tunç

http://www.enpolitik.com/haber/162416/chp-adayini-acikliyor-neden-ince.html

Sizin Yorumunuz:

*
*