Kulis: İttifak açıklaması neden ertelendi?

Reuters bu sabah geçtiği haberde CHP, İyi Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti'nin uzlaştıkları ittifaka ilişkin normalde bugün yapılması gereken açıklamanın ertelendiğini duyurmuştu.
Eklenme Tarihi: 03.05.2018 12:19:20 - Güncellenme Tarihi: 03.05.2018 13:17:11

Muhalefet, yaptığı ittifak sonrası Cuma günü saat 10:00'da kamuoyuna bir protokol ile ittifakın ayrıntılarını duyuracaktı ancak o açıklama haftasonuna ertelendi. Ertelenen görüşme ile kulisler de hareketlendi.  Açıklama neden ertelendi İşte perde arkası...

'Liste krizi'

İttifak protokolünün kamuoyuna duyurulacağı ortak açıklama öncesinde üzerinde durulan ilk detay, kulislere "liste krizi" olarak yansıyan SP ve DP'den kaç ismin hangi il ve sıralardan CHP ve İYİ Parti listelerinde yer alacağı konusu oldu.

İkinci konu ise ittifak protokolüne ilişkin metnin SP'nin "Ak Saçlılar"ından oluşan Yüksek İstişare Kurulu'nun (YİK) da onayından geçirmek istemesi.

Sabah saatlerinde YİK, ittifak protokolü ve bu süreçteki gelişmeleri değerlendirmek üzere toplandı. Öğleden sonra da YİK ve partinin en üst yönetim organı olan Başkanlık Divanı ortak toplanarak son bir değerlendirme yapacak.

Ak Saçlılar kimler?

Geçmişte Necmettin Erbakan tarafından oluşturulan ve partinin en üst danışma organı olarak kabul edilen Ak Saçlılar olarak da isimlendirilen Yüksek İstişare Kurulunda ağırlıklı olarak partinin eski genel başkanları ve etkili isimleri yer alıyor. Şuanda da YİK'te Genel Başkan Temel Karamollaoğlu'nun yanısıra Recai Kutan, Oğuzhan Asiltürk, Ahmet Tekdal, Mustafa Kamalak ve Yasin Hatipoğlu gibi Milli Görüş hareketinin sembol isimleri yer alıyor.

İşte bu detaylarla ilgili çalışmaların henüz tamamlanamaması nedeniyle de dört parti liderinin ittifak protokolünü kamuoyuna ilan etmek için birlikte düzenleyecekleri ortak basın toplantısının hafta sonuna sarktığı belirtiliyor. Ancak ittifak kulislerinde açıklamanın dört partinin bu görüşmeleri yürütmekle görevlendirilen genel başkan yardımcıları tarafından yapılabileceği de konuşuluyor.

kaynak: hurriyet.com

http://www.enpolitik.com/haber/162394/kulis-ittifak-aciklamasi-neden-ertelendi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*