Bugün, evrenin doğum günü

Modern bilimin kurucusu, Alman matematikçi ve astronom Johannes Kepler’e göre M.Ö. 4977’de bu gün evren yaratıldı.
Eklenme Tarihi: 28.04.2018 08:58:10 - Güncellenme Tarihi: 28.04.2018 08:58:10

Modern bilimin kurucusu, Alman matematikçi ve astronom Johannes Kepler’e göre M.Ö. 4977’de bu gün evren yaratıldı. Kepler, gezegenlerin hareketini açıklayan teorileriyle bilinir.

Kepler, Almanya’da 27 Aralık 1571’de doğdu. Bir üniversite öğrencisi olarak, Polonyalı astronom Nicolaus Copernicus’un gezegensel sıralama teorileri üzerinde çalıştı. Copernicus (1473-1543), güneşin, güneş sisteminin merkezi olduğuna inanmıştı. Bu, güneşin yeryüzünün etrafında dönmüş olduğu dönemin hâkim görüşüyle ​​çelişen bir teoriydi.

1600’de Kepler, Danimarkalı astronom Tycho Brahe için çalışmak üzere Prag’a gitti. Kepler’in ana projesi Mars yörüngesini araştırmaktı. Bir sonraki yıl Brahe öldüğünde, Kepler işini devraldı ve Brahe’nin çıplak gözle özenle gözlemlediği geniş kapsamlı astronomi verilerini miras aldı. Önümüzdeki on yıl boyunca Kepler, ay ve kraterleri, Jüpiter’in en büyük dört uydusu ve Venüs’ün evrelerini keşfettiği teleskopu icat eden İtalyan fizikçi ve astronom Galileo Galilei’nin (1564-1642) çalışmalarını öğrendi. Kepler Galileo ile mektuplaştı ve sonunda kendi başına bir teleskop elde edip geliştirdi. 1609’da, Kepler gezegen hareketlerinin üç kanunundan ilkini yayınladı. Bu, gezegenlerin güneş etrafında, elipslerde değil, (o zamana kadar geniş ölçüde inanıldığı gibi) çemberlerde hareket ettiğini ve gezegenlere yaklaştıkça gezegenlerin hızlandığını ileri sürdü. 1619’da, bir gezegenin güneşi, gezegenin güneşten ortalama uzaklığına doğru yörüngesine sürmek için harcadığı zamanı ilişkilendirmek için matematik ilkelerini kullanan üçüncü yasasını çıkardı.

Kepler’in araştırması, yaşamı boyunca yavaştı, ancak daha sonra, İngiliz matematikçi Sir Isaac Newton (1643-1727) ve onun yerçekimi kuvveti yasası üzerinde kilit bir etki olarak hizmet etti. Ayrıca, Kepler, insan gözünün nasıl çalıştığını ve matematiği de içeren optik alanlarda önemli çalışmalar yaptı. Almanya’nın Regensberg kentinde 15 Kasım 1630’da öldü. Kepler’in evrenin doğum günü hakkındaki hesaplamasına gelince, 20. yüzyıldaki bilim insanları, hesaplamalarının 13.7 milyar yıl kadar uzakta olduğunu gösteren Big Bang teorisini geliştirdiler.

Kaynak: history.com

Çeviri: Galgale

http://www.enpolitik.com/haber/162253/bugun-evrenin-dogum-gunu.html

Sizin Yorumunuz:

*
*