Seçim gündemi baş döndürdü: Bugün neler yaşandı?

Tüm Türkiye 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemine geçişi sağlayacak seçime kilitlendi. Peki sıcak gündemde bugün neler yaşandı?
Eklenme Tarihi: 26.04.2018 20:08:02 - Güncellenme Tarihi: 17.02.2020 04:40:52

 

Türkiye 24 Haziran seçimleri ile yeni bir döneme giriyor ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi yürürlüğe giriyor.

Tarihi öneme sahip 24 Haziran'ın öncesi baş döndüren kulis haberleri, adaylık açıklamaları ve ittifaklar, gündemin en sıcak başlıkları arasında yer alıyor. Seçim gündeminde 26 Nisan 2018'de yaşananlar ise haber başlıklarına şöyle yansıyor: 

İlk vekil adayı Bahçeli

26 Nisan 2018 günü seçim yarışı Devlet Bahçeli'nin vekilliğe adaylık başvurusuyla başladı. CHP ve İYİ Parti yöneticileri 24 Haziran seçimleri için ittifak ihtimallerini görüştü; İYİ Parti, Cumhurbaşkanlığı seçiminde bir çatı adayı göstermeme kararını tekrarladı.

Bugün saat 10:00 sularında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, milletvekilliği adaylığı için başvurusunu yaptı. Bahçeli, liderler arasında adaylık başvurusunu yapan ilk isim oldu.

YSK Başkanı Güven:Takvimi açıkladı

Saat 11:00 sularında ise Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, YSK binasına girişinde gazetecilere, 24 Haziran'da yapılması planlanan cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçimleriyle ilgili süreç hakkında açıklama yaptı. Ardından YSK seçim takvimini hazırlayarak Resmi Gazete'de yayınlanmak üzere gönderdi. Buna göre: YSK, 5 gün olan cumhurbaşkanı adaylığı başvuru süresini 6'ya çıkarttı. YSK'nın çalışmasına göre cumhurbaşkanlığı aday gösterme tarihleri 4-9 Mayıs oldu. Milletvekili aday listelerinin YSK'ya son teslim tarihi 21 Mayıs olarak belirlendi. Partiler arasında kurulacak ittifaklar için ise son başvuru tarihi 6 Mayıs oldu.

Akşener'den Gül açıklaması

Kulislerin bir numaralı gündemi olan çatı aday ismi 'Abdullah Gül' konusunda bir başka açıklama saat 12:00'da Meral Akşener'den geldi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Ben Sayın Gül'ün adaylığından büyük mutluluk duyarım. Sayın Gül aday olduğu takdirde gerçekten çok sevinirim, başarılar dilerim. Ama bir yıl evvel yola çıkmış ve her gittiği yerde adaylığını 100 bin imza üzerinden ilan etmiş bir kadın olarak benim bu adaylığımı geriye almam mümkün değil" dedi.

'Recep Tayyip Erdoğan hepimizin adayıdır'

Saatler 14:00'ı gösterdiğinde ise 24 Haziran seçimlerinde yeniden Milletvekili adayı olmayı düşünmediği bildirilen 62. Hükümetin Başbakanı, AK Parti Konya Milletvekili ve Ahmet Davutoğlu, TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu, "AK Parti hareketine canı gönülden teşekkür ediyorum. Bu yola katkıda bulunmuş kimsenin emeği diğerinden üstün değildir. Bu bağlamda AK Parti aidiyetim sürerken AK Parti dışında herhangi bir siyasi faaliyet içinde bulunmam. Böyle bir şey yapacaksam bu kimliğimi bırakarım. Bırakmaya da niyetim yok. Bu bağlamda AK Parti?nin kararı benim de kararımdır. Sayın Cumhurbaşkanımız benim de adayımdır." dedi. Davutoğlu'nun açıklaması sosyal medyada da oldukça yankı uyandırdı. Sosyal medya kullanıcıları "AhmetDavutoğlu" başlığı açarak "ErdoğanHepimizinAdayıdır" dedi. 

'Gül isminde gizli FETÖ mesajı var'

Gündemde bir başka tartışma yaratan sözler Ak Parti kanadından geldi. Abdullah Gül'ün adaylık tartışmalarına ilişkin saat 15;:00 sularında açıklama yapan Ak Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek, Abdullah Gül?ün adaylığını FETÖ'nün istediğini belirterek, FETÖ'nün yayınladığı videoda geçen 'gül' ifadesinin gizli bir mesaj verdiğini söyledi.

İstifalar üst üste geldi

Diğer yandan 24 Haziran seçimlerinde milletvekili aday adaylığı için istifalarda son gün trafiği yaşandı. Aday adayı olmak isteyenlerin bugün saat 17.00'ye kadar partilere başvurmaları gerekirken isimler üst üste istifalarını açıkladı. 
 

CHP'den açıklama

Saat 17:00 sularında CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, gazetecilerin CHP'nin adayının kim olduğu ve ne zaman açıklanacağı sorusuna yanıt verdi:

"YSK takvimi açıkladı. Cumhurbaşkanı adayı takvimle belirlenen son tarihten önce açıklanacak. Emin olsunlar ki Recep Tayyip Erdoğan'ın keyfine, dileğine, isteğine uygun bir zamanda değil. Bizim tercihlerimize, bizim isteğimize, bizim doğrularımıza uygun zamanda yapılacak. Onu en çıldırtacak zamanda en çıldırtacak adayı açıklayacağız" dedi. 

Kılıçdaroğlu ikinci kez Karamollaoğlu ile görüştü

Saatler 18:00 gösterdiğinde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ikinci kez Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile görüştü. Görüşme 20 dakika sürerken, Karamollaoğlu Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusundaki kararın birkaç gün içerisinde netleşeceğini söyledi. 

Bahçeli'den Gül yorumu

Saat ilerleyip 19:00'ı gösterdiğinde ise bir başka açıklama MHPLideri Devlet Bahçeli'den geldi. Bahçeli, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Binali Yıldırım'ın Abdullah Gül ile ilgili sözlerine ilişkin, "Sayın Başbakan tecrübeli bir siyasetçi. Aynı camianın içerisindeki insanlar birbirlerini çok iyi tanırlar. Önemli bir ikazda bulunmuş. Abdullah Gül ona uyması lazım diye düşünüyorum" dedi.

haber: enpolitik.com / Melek S. Tunç

http://www.enpolitik.com/haber/162216/secim-gundemi-bas-dondurdu-bugun-neler-yasandi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*