Muhalefetin Abdullah Gül tablosu

Daha önce hakkında CHP tarafından 'yasakçı' denilen, Çankaya'ya çıkışı karşısında Cumhuriyet Mitingleri düzenlenen Abdullah Gül için bugün CHP'den 'asla' vurgusu geldi.
Eklenme Tarihi: 24.04.2018 15:00:14 - Güncellenme Tarihi: 24.04.2018 15:10:59

24 Haziran'da gerçekleşecek erken seçim karşısında henüz bir Cumhurbaşkanı adayı açıklamayan muhalefet partisinde sık sık Abdullah Gül ismi anılıyor, partinin tabanı ile tavanı arasında anlaşmazlıklar yaşanıyor, Saadet Partisiyle oluşturulacak olası çatının adayı olarak konuşuluyor, Gül suskunluğunu koruyor, adaylık fikrine çok sıcak bakmıyor ancak kulislerde ismi değişmiyordu.

28 Ağustos 2007'de Cumhurbaşkanı olan Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı olma sürecinde en büyük eleştiriyi CHP ve muhaliflerden almış, tabiri caizse 'Çankaya'ya layık görülmemiş', Cumhuriyet mitingleri düzenlenmiş ve onayladığı internet yasası ile çoğu kez 'yasakçı' eleştirilerini almıştı.

Ancak Cumhurbaşkanlığı seçimi ile Abdullah Gül'ün ismi bu kez CHP dahil, Saadet Partisi hatta içinde HDP'nin de olduğu kesimlerce anılır olmuştu.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile bir araya gelmesinin ardından birkez daha sorulan, 'Ortak aday var mı?' sorusuna Karamollaoğlu, “Sizin o sorulara cevap inşallah bu hafta sonuna doğru ortaya çıkar” yanıtını vermişti.

Gül ismi, kulislerin bir numaralı gündem konusu olmuşken bugün, CHP Bursa milletvekili Ceyhun İrgil bugün yaptığı açıklama ile Gül'ün 'asla' adayları olamayacağını vurguladı. İrgil'in çıkışı ile CHP'den Gül'e karşı ilk kez net ve açık bir tutum geldi.

İrgil, 24 Haziran'da yapılacak seçimlerde muhalefet partilerinin 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü ortak aday göstermesi önerisine ilişkin, "Tartışmaya gerek yok. Bizim ve tabanımız için yok hükmündedir" dedi. Abdullah Gül'ün yaşanan her hukuksuzluk ve haksızlıkta doğrudan payı ve sorumluluğu olduğunu ifade eden İrgil, adaylık konusunda Gül'e söyleyecekleri tek cümlenin "Güle güle" olacağını belirtti.

CHP'li İrgil'in Gül'ün adaylığı ve 24 Haziran'da yapılacak seçimle ilgili Twitter hesabından yaptığı açıklama şöyle:

"Gül ismini tartışmaya gerek yok. Bizim ve tabanımız için yok hükmündedir. Yaşanan her hukuksuzluk ve haksızlıkta doğrudan payı ve sorumluluğu vardır. ​24 Haziran'da her vatandaş kendine şunu sormalı: Kaderim, işim, çocuklarımın geleceği, hayatım 'Tek adamın' kararına mı bırakılmalı? Yoksa demokrasi ile devam edip, yöneteni de geleceğimi de 'ben' mi belirleyeceğim?"

haber: enpolitik.com/ Melek S. Tunç

http://www.enpolitik.com/haber/162127/muhalefetin-abdullah-gul-tablosu.html

Sizin Yorumunuz:

*
*