Başbakanları istifa etti: Ermenistan'da neler yaşandı?

Yaklaşık 10 gündür binlerce kişinin sokağa çıktığı Ermanistan'da Başbakan istifa etti.
Eklenme Tarihi: 23.04.2018 16:41:19 - Güncellenme Tarihi: 09.01.2020 18:07:54

Yaklaşık 10 gündür süren Ermenistan'daki gösteriler Başbakanın istifasını getirdi. Ermenistan'da neler oluyor, süreç nasıl gelişti haberimizde...

Neler yaşandı?

Ermenistan'da binlerce kişi 10 gündür sokaklarda. Hedefteki isim eski devlet başkanı Serj Sarkisyan. Sarkisyan iki dönem yaptığı yaptığı cumhurbaşkanlığını maksimum görev süresi dolduğu için bırakmış ancak hemen ardından başbakanlık koltuğuna oturmuştu. 2015'te referandumla kabul edilen anayasa değişikliğiyle devlet başkanının önemli yetkileri başbakana devredilmişti. Ülkeyi yine Serj Sarkisyan'ın yöneteceğini savunan muhalifler istifa çağrısı yapıyor.

"Bu bir şantaj" deyip görüşmeyi terketti

Binlerce kişi başkent Erivan'da sokaklardayken Serj Sarkisyan da muhalif lider Nikol Paşinyan ile bir araya geldi. Görüşme gergin geçti. Televizyonda canlı yayınlanan buluşma yalnızca 3 dakika sürdü. Paşinyan, Sarkisyan'a "Buraya istifanızı görüşmek üzere geldim" deyince başbakan buna çok sinirlendi. "Bu bir şantaj" diyerek, görüşmeyi terk etti. Sarkisyan'ın tepki gösterdiği muhalefet lideri de sokağa döndü, göstericilerin arasına katıldı. Ama kısa süre sonra iki milletvekiliyle birlikte gözaltına alındı. Bunun üzerine Erivan sokakları bir kez daha karıştı. Polis, protestoculara müdahale etti. Göstericilerle polis arasında çatışma çıktı. Olaylarda 277 protestocu gözaltına alındı.

Silahsız bir grup asker sokağa çıktı

Ermenistan'da Başbakan Sarkisyan'ı istemeyenlerin protestoları bugün de sürdü ve Başbakan Serj Sarkisyan'ın cumhurbaşkanlığından sonra başbakanlık görevine getirilmesiyle başlayan protestolara silahsız bir grup asker de katıldı. Liberal siyasi güçlerin oluşturduğu Elk (Çıkış) koalisyonu üyesi, Milletvekili Nikol Paşinyan'ın öncülük ettiği göstericilere polis defalarca müdahale etti. Göz yaşartıcı gaz ve ses bombası kullanılan olaylarda Paşinyan dahil çok sayıda gösterici yaralandı.

'Kadife devrim' başlattığını duyurdu

Sarkisyan'ın 17 Nisan'da parlamentoda başbakan seçilmesiyle gösterilere katılım arttı ve muhalif lider Paşinyan ülkede "kadife devrim" başlattıklarını duyurdu. Başbakan Sarkisyan'ın önerisiyle 2 Mart'ta Cumhurbaşkanı seçilen Armen Sarkisyan da taraflara itidal ve diyalog çağrısında bulundu. Cumhurbaşkanının çağrısı üzerine Başbakan Sarkisyan ve Paşinyan basın mensuplarının önünde dün bir araya geldi. Paşinyan'ın iktidarı elinde bulundurma çabası olarak nitelendirdiği anayasa değişikliği nedeniyle istifa etmesini istemesi üzerine Sarkisyan, muhalefeti "şantaj" yapmakla suçlayarak toplantının yapıldığı otelden ayrıldı. 

Paşinyan toplantının hemen ardından gözaltına alındı, çevik kuvvet birlikleri göstericileri dağıtmak için görevlendirildi. Yönetimin bu kararı, protestocuların artmasına neden oldu. Silahsız bir grup asker de gösterilere katıldı. Protestoların artması üzerine Paşinyan, bir gün sonra serbest bırakıldı.

İstifa etti

2008'den bu yana iki dönem cumhurbaşkanlığı yapan Serj Sarkisyan 17 Nisan'da parlamentoda yapılan oylamada başbakan seçilmişti. Ermenistan'da 2015 yılında Sarkisyan'ın desteğiyle kabul edilen anayasal referanduma göre yürütme yetkisi devlet başkanından başbakana devredilmişti.

Ermenistan Başbakanı Serj Sarkisyan'ın, protestolar üzerine istifa ettiği bildirildi.

kaynak/foto: aa.com/ cnnturk.com/milliyet.com

haber: enpolitik.com/ Melek S. Tunç

 

http://www.enpolitik.com/haber/162117/basbakanlari-istifa-etti-ermenistanda-neler-yasandi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*