Seçim gündemi ısındı: Bugün neler yaşandı?

Erken seçim kararı ile 24 Haziran'a alınan Cumhurbaşkanlığı yarışında bugün seçime girecek partiler arasında sıcak gelişmeler yaşandı. Günün özeti haberimizde...
Eklenme Tarihi: 22.04.2018 18:36:17 - Güncellenme Tarihi: 22.04.2018 19:45:47

MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin 19.04.2018 tarihinde gerçekleşen meclis toplantısında fitilini ateşlediği erken seçim tartışmaları, 20 Nisan'da Cumhurbaşkanı'nın açıklaması ile netlik kazandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sürpriz bir kararla seçimin 24 Haziran 2018'e alındığını açıkladı.

CHP'de çalkantılı günler yaşandı

Erken seçimin ardından AK Parti, adaylarının Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan olduğunu açıkladı. CHP ise günlerce aday belirlemediği için eleştirilerin odağı oldu. CHP bir yandan da parti içi bir disiplinsizlik olarak algılanan adaylık açıklamaları ile sarsıldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz ile İstanbul Milletvekili Didem Engin Cumhurbaşkanlığı için aday olabileceklerini basınla paylaştı.

Öztürk ve Engin'in çıkışlarına CHP parti sözcüsü Bülent Tezcan'dan da tepki geldi. Tezcan, "En güçlü aday ve ilk hak sahibi Sayın Genel Başkan’ın bile bu konuda bir açıklama yapmadığı durumda, birilerinin çıkıp adaylık açıklaması doğru bir yaklaşım değildir. Bu tip münferit açıklamaları partinin kurumsal anlayışı ve işleyişi ile bağdaşmadığını düşünüyoruz ve doğru bulmuyoruz’’ dedi.

Diğer yandan yeni kurulan İYİ partinin yasal yükümlülükleri yerine getirip seçime katılıp katılamayacağı tartışmaların adeta odak noktası oldu. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Gerekirse 100 bin imza ile seçime girerim" derken, AK Parti ise, demokrasiden yana olduklarını ancak 'Kimsenin hazırlıksızlarını kendilerine mal edemeyeceklerini' belirtti.

Sürpriz CHP-İYİ Parti anlaşması

Tüm bu gelişmelerden sonra bugün sürpriz bir şekilde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in dün gizli bir toplantı yaptığı basın gündemine bomba gibi düştü. Görüşmenin ardından bugün CHP 15 milletvekilini İYİ Parti'ye geçirerek, anlaşmaya vardı. Bünyesinde hali hazırda 5 milletvekili bulunduran İYİ Parti, CHP'nin de desteğini alarak seçimlere girmeye hak kazandı.

YSK, 24 Haziran seçimlerine girecek partilerin arasına İYİ Parti'yi de resmen ilan etti. YSK'nın ilan ettiği yarışacak parti listesi şöyle oldu:  Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) , Bağımsız Türkiye Partisi (BTP), Büyük Birlik Partisi (BBP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Demokrat Parti (DP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), İYİ Parti, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), Saadet Partisi ve Vatan Partisi.

CHP ve İYİ Parti anlaşmasına tepkiler

CHP ve İYİ Parti anlaşmasına ilk tepki CHP'nin içinden geldi.  CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada,  "ÖDP, TKP ve DSP için de 20’şer vekil isteriz!" ifadelerini kullandı.

'Okeye dördüncü arayan parti haline geldiler'

Tepkilerin bir diğer adresi ise AK Parti oldu.  AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, CHP'nin, Mustafa Kemal Atatürk'ün 95 yıllık partisini "okeye dördüncü arayan" bir parti haline getirdiğini belirterek, "Makul hiçbir CHP'li bu filme rıza göstermeyecek, bu ahlak dışı iş birlikleri de milletin vicdanında mahkum olacaktır." dedi.

Güneş Motel olayı benzetmesi

Turan ayrıca,  CHP'nin, geçmişteki muvazaalı hiçbir işinden ders almadığının anlaşıldığını vurgulayan Turan, "1978'in başında kurduğu 'Güneş Moteli', CHPnin sonunu getirmişti. Yeni bir 'Güneş Motel' olayıyla karşı karşıyayız." ifadelerini kullandı.

Yine Ak Parti ve Hükümet sözcüsü Mahir Ünal yaptığı açıklamada, İlke ittifakından bahseden Kılıçdaroğlu siyasi bir onursuzluğa imza atmıştır" dedi. Ayrıca, Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan'ın yaptığı Güneş Motel benzetmesini birkez daha Ünal yaptı.

Bozdağ: Ahlaki ve meşru değildir

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ yaptığı açıklamada, "Bu kirli ve ahlaksız icraatıyla CHP yönetimi, Cumhuriyetin kurucu partisi CHP’yi bir başka partiye stepne yapmıştır. Bu operasyon; geçmişte Güneş Motel de ve 28 Şubat sürecinde kurulmuş vekil pazarının 2018’de tekrarı anlamına geliyor mu?/gelmiyor mu? Ne dersiniz? CHP yönetiminin ahlaktan, dürüstlükten uzak bu tutumu, bir aldatmadır, bir hiledir. Bu,adı konulmamış bir ittifaktır. Ama bu ittifak,ilkeler ittifakı değil, ilkesizler ve ilkesizlikler ittifakıdır. Bu ittifak, şeffaf, dürüst, ahlaki ve meşru bir ittifak değildir" dedi.

Bahçeli: Siyasi çürüme

MHP Lideri Devlet Bahçeli ise, "Demokrasi nutku atanların, ilkeli ittifaktan bahsedenlerin ayak ve siyasi oyunlara heves etmeleri tam bir çatırdama ve siyasi çürüme halidir" dedi.

Akşener'den Kılıçdaroğlu'na övgü

Taraflardan bir diğeri İYİ Parti Genel Başkaı Meral Akşener de yaptığı açıklamada, "Hukukun ve millet iradesinin önüne konan bu engelin aşılmasında, CHP ve değerli Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun ortaya koyduğu tavır her türlü takdirin üzerindedir. Tarihi bir demokratik tavırdır. Siyaset ve demokrasi tarihimizde övgüyle yerini alacaktır" ifadesini kullandı.

HDP destekledi

HDP ise Cumhurbaşkanı adaylarının, Selahattin Demirtaş olduğunu, ikinci turda ise aday olması durumunda tabanın isteği ile Abdullah Gül'ü destekleyebileceklerini söylerken, HDP Diyarbakır milletvekili Ziya Pir bir başka açıklama yaptı. Pir, CHP ve İYİ Parti anlaşmasını desteklediklerini belirterek şöyle konuştu:  "CHP'den 15 milletvekilinin İYİ Parti'ye geçmesiyle ilgili "İYİ Parti'nin seçimlere katılmasından yanayım. CHP'nin yaptığı, demokrasi adına doğru bir adım; ama CHP, her konuda böyle ilkeli davranmıyor" dedi. Pir, Cumhurbaşkanlığı seçiminde, ikinci tura kalınması halinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yarışacak adayı ilkelerini kabul etmesi durumunda destekleyebileceklerini söyledi.

haber: enpolitik.com / Melek S. Tunç

http://www.enpolitik.com/haber/162101/secim-gundemi-isindi-bugun-neler-yasandi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*