Leonardo Da Vinci'nin bilinmeyen yönleri

Rönesans'ın en önemli sanatçısı Leonardo Da Vinci, 15 Nisan 1453'te İtalya'da dünya'ya geldi. Da Vinci'yi doğumunun 565. yılında bilinmeyen yönleri ve eserleriyle hatırlayalım...
Eklenme Tarihi: 15.04.2018 13:23:46 - Güncellenme Tarihi: 15.04.2018 13:23:46

Leonardo da Vinci İtalya’da, Toskana Vadi’sinin Anchiano kasabasında 1453 yılında dünyaya geldi. Babasının bir toprak ağası olduğu biliniyor; fakat annesinin bir köylü mü yoksa babasına ait bir köle mi olduğuna dair kesin bir bilgi yok. Annesi ve babası hiçbir zaman evlenmemiş olan da Vinci, 5 yaşından sonraki çocukluk hayatını babası ve babasının kendisinden oldukça genç olan eşiyle geçirmiş.

Çizimleri, düşünceleri ve icatları bizlere Leonardo da Vinci’nin iyi okullarda okuduğunu düşündürüyor olsa da aslında hiçbir zaman okula gitmedi ve tüm eğitimini evde aldı.

Günlüğü onun doğadan, özellikle de sudan ve yırtıcı kuşlardan çok fazla etkilendiğini gösteriyor; öyle ki hatırladığı ilk rüyalarından biri yırtıcı bir kuşun yüzüne konduğu. Hayatının bir döneminde, kafeste satılan hayvanları onları özgür bırakmak için satın aldığına dair söylentiler var.

Dünya üzerinde en fazla replikası yapılmış olan iki resim de (Mona Lisa ve The Last Supper -Son Akşam Yemeği) da Vinci tarafından çizilmiştir.

Da Vinci, yavaş çalışan bir ressamdı ve bu onun eserlerinin çoğunun yarım kalmasına sebep oldu. Günümüzde da Vinci’nin yarım kalan eserleri de, tamamlanmış eserleri kadar değerlidir. Floransa’da Uffizi Galerisi ya da Paris’te Louvre Müzesi yarım kalan Leonardo da Vinci eserlerine rastlayabileceğiniz müzelerden yalnızca iki tanesi.

Leonardo da Vinci vejeteryandı.

1480’li yıllarda, zırhlı bir aracın ve ilk bisikletler kullanıma başlamadan 300 yıl önce ilk bisikletin planlarını çizdi.

Gökyüzünün neden mavi olduğunu, havanın ışığı yaydığını söyleyerek açıklayan ilk kişi, da Dinci’dir.

Da Vinci’nin en ünlü eseri olan Mona Lisa, 1911’de Louvre Müzesinden çalındıktan sonra günümüzdeki ününe kavuşmuştur. Eserin, aslında ressamın kendisi olduğuna dair söylentiler vardır ve da Vinci’nin Mona Lisa’nın dudaklarını tamamlaması ressamın 10 yılını almıştır.

Dünyanın en ünlü ressamları arasında sayılmasına rağmen, Leonardo da Vinci’ye ait olduğu bilinen yalnızca 15 adet resim bulunmaktadır.

Bir eliyle resim çizerken, diğer eliyle tersten yazı yazabiliyordu. Yazılarını ise sağdan sola yazdığı için da Vinci’nin yazdıklarını okumanız için bir aynaya ihtiyaç duyuyordunuz.

Da Vinci’nin herhangi bir icadının o yaşarken yaşama geçirildiğine dair bir kanıt yok; aynı şekilde o hayatta iken hiçbir yazısı yayımlanmamış. 2003 yılında, bir İngiliz kanalı olan Channel 4 tarafından hazırlanan bir Leonardo da Vinci belgeseli için, da Vinci’nin icatları onun çizimlerine birebir uyacak şekilde hayata geçirdi, bazı icatlar başarılı bir şekilde çalışmış olsa da bazıları denendikten sonra kullanışsız bulundu.

Bir iddiaya göre, Oscar ödüllü oyuncu Leonardo di Caprio ismini, annesinin karnındayken attığı ilk tekmeyi annesi bir Leonardo da Vinci resmine bakarken attığı için almış.

Da Vinci, muzip bir kişiliğe sahipti, öyle ki kertenkelelere kanatlar ve boynuzlar takarak Vatikan’daki insanları korkuturdu.

Da Vinci’nin son sözleri: “Eserlerim ulaşmaları gereken doruk noktasına ulaşamadı.” olmuştu.

Kaynak:sanatkaravani.com

http://www.enpolitik.com/haber/161899/leonardo-da-vincinin-bilinmeyen-yonleri.html

Sizin Yorumunuz:

*
*