İran'dan üst üste sert açıklamalar!

ABD, Fransa ve İngiltere’nin Suriye’yi hedef alan füze saldırısının ardından İran'dan üst üste iki açıklama geldi.
Eklenme Tarihi: 14.04.2018 10:30:26 - Güncellenme Tarihi: 14.04.2018 10:51:16


İran Dışişleri Bakanlığı, yaptığı ilk açıklamada “Şüphesiz ispatlanmış hiç bir belge ve kanıta sahip olmaksızın Suriye'ye karşı askeri operasyon gerçekleştiren ABD ve müttefikleri kendilerini dünyanın jandarması ya da hakimi konumunda sanıyor” dedi.

"Aynı iftiralar"

İran'ın, ABD ve müttefiklerinin Suriye topraklarına gerçekleştirdiği füze saldırılarını kınadığı, ABD, Fransa ve İngiltere'yi söz konusu saldırının bölgesel ve uluslararası sonuçları konusunda uyardığı yer aldı. Açıklamanın devamında saldırının açıkça uluslararası kanunlara aykırı olduğu ve Suriye'nin milli egemenliği ve toprak bütünlüğünü görmezden gelmek anlamına geldiği belirtildi. İran Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan bildirinin devamında şu ifadelere yer verildi: 
“İran dini, kanuni ve ahlaki nedenlerinden ötürü kimyasal silahların kullanılmasına karşıdır. Ancak bağımsız bir ülkeye saldırmak için bahane üretmeyi de kabul edilemez görüyoruz. Şüphesiz BM’nin son kararı açıklanmadan herhangi bir belge ve kanıta sahip olmadan, Suriye'ye askeri saldırı düzenleyen ABD ve müttefikleri, kendilerini dünyanın jandarması ya da hakimi konumunda görmektedirler. ABD ve müttefikleri saldırının bölgesel ve uluslararası sonuçlarına cevap vermek ve bu sonuçlara katlanmak zorundadır. ABD'nin aynı iftiralarla askeri saldırıları ilkinde Halep’te, şimdi de Doğu Guta’da teröristlerin yenilmesinin ardından yapmıştır. Söz konusu saldırı açıkça teröristlerin yenilgilerini, başarısızlıklarını telafi ve yardım etmek için gerçekleştirilmiştir ki direnişçi Suriye halkı geçtiğimiz yedi yıl içerisinde olduğu gibi, denklemin alanda teröristlerin çıkarları yönünde değiştirilmesi için gerçekleşen söz konusu komploları başarısızlığa uğratacaktır. Uluslararası kurumlar ve aynı zamanda bağımsız ülkeler BM üyesi olan bir ülkenin, milli egemenliğine ve toprak bütünlüğüne karşı gerçekleşmiş, uluslararası hukuka aykırı ve şüphesiz bölge ve dünyada barışı, güvenlik ve istikrara zarar vererek terörizm ve aşırıcılığa neden olacak tek taraflı saldırıyı güçlü bir şekilde kınamaları tarihi bir görevdir."

"Sonuçlarına katlanacak"

İran Devrim Muhafızları Komutanının Siyasi Yardımcısı Yedullah Cevani tarafından yapılan ikinci açıklamada ise, "ABD’liler gerçekleştirdikleri saldırının doğurduğu sonuçlara katlanacak" denildi.

'Sonuçları beklesin'


İran Devrim Muhafızları Komutanının Siyasi Yardımcısı Yedullah Cevani, ABD ve müttefiklerinin Suriye saldırısı hakkında "Söz konusu saldırı ile süreç değişmeyecek ancak durum daha karışık bir hale gelecektir ve bu karışık durum kesinlikle ABD’nin zararına olacak. ABD’liler Suriye’ye gerçekleştirdikleri saldırının bundan sonra bölgede doğuracağı sonuçlarının sorumlusu, bu sonuçlar şüphesiz ABD’nin çıkarları doğrultusunda olmayacak” ifadelerine yer verdi. 
Cevani açıklamalarının devamında "Böylesi kararlar ile kesinlikle direniş cephesi gücünü kaybetmeyecek, tam tersi güçlenecek. Böylece direniş cephesi bu tür müdahaleci eylemlere karşı mücadele etme olanağı artacaktır. ABD’liler gerçekleştirdikleri saldırının doğuracağı sonuçları beklesin" dedi.

kaynak: haberturk.com

http://www.enpolitik.com/haber/161877/irandan-ust-uste-sert-aciklamalar.html

Sizin Yorumunuz:

*
*