Cumhurbaşkanı: Hava yumuşamış görünüyor

Cuma namazı çıkışı İstanbul'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ve Rusya görüşmelerinin sürdüğünü, havanın ise daha yumuşak olduğunu kaydetti.
Eklenme Tarihi: 13.04.2018 14:40:58 - Güncellenme Tarihi: 13.04.2018 15:43:10

Cuma namazı sonrası İstanbul'da gazetecilere açıklamada bulunan Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Putin ile yaptığı telefon konuşmasını değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan:

Suriye'de bir an önce barışın tesisi noktasında neler yapılabilir bunları konuştuk. Bunları ele alırken üzerinde ısrarla durduğumuz konu bölgedeki suların ısınmasının doğru olmayacağı, barışın tesisi ile birlikte özellilkle yaşanan trajedinin sona ermesi noktasında taleplerimiz oldu" dedi.

'Kimyasal kadar konvansiyonel silahlar da tehlikeli'

"Hele hele doğu gutadaki gelişmeler ardından Duma'daki gelişmeler bunlar can yakıcı felaket tablosu" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Video çekimlerini gördüm. Özellikle putinin gönderdiği özel temsilcisi ile görüştüm sadece telefonla değil özel temsilci ile görüştük sayın trumpla da etraflıca ele aldık konuyu" dedi. Kimyasal silahlarla ilgili Türkiye'nin de çok sert bir tutumu olduğunu dile getirdiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, kimyasal silahlar kadar konvansiyonel silahların da insanlık barışını tehdit ettiğine dikkat çekti.

"Son gelişmeler havanın yumuşadığını gösteriyor"

Konvansiyonel silahların kullanımının en az kimyasal silah kadar can aldığını hatırlatan Erdoğan,  "Kimyasal silahlar uluslararası yasalarda çok farklı bir zemine her ne kadar oturuyorsa da biz bunu değerlendirirken konvansiyonel silahları bir kenara koyamayız. Kimyasal silahlarla mı daha çok insan ölüyor veya öldürülüyor, yoksa konvansiyonel silahlarla mı daha çok insan ölüyor veya öldürülüyor? Tabii ki kimyasal silahlarla ölümler gerçekten bir facia, bir felaket ama öbür tarafta da konvansiyonel silahlarla varil bombaları yağdığı zaman insanlar, çocuk, kadın, yaşlı ayırt etmiyor ki hepsini de acımasızca öldürüyorlar. Bütün bunlar karşısında biz başta Amerika olmak üzere Rusya, tüm koalisyon güçlerinin burada hassasiyetini istedik, istiyoruz." dedi.

haber: enpolitik.com / Melek S. Tunç

http://www.enpolitik.com/haber/161852/cumhurbaskani-hava-yumusamis-gorunuyor.html

Sizin Yorumunuz:

*
*