Gazze direnişi ve mektup

Filistinliler Toprak Günü'nün 42. yılında direnişe devam ederken İsrail askerleri tarafından şehit sayısı 33'e yükseldi. Bugün de süren çatışmalarda bir kişinin ağır yaralandığı kaydedildi.
Eklenme Tarihi: 13.04.2018 14:10:46 - Güncellenme Tarihi: 13.04.2018 14:31:59

Filistin Toprak Günü'nün 42'nci yılı kapsamında 30 Mart Cuma gününden bu yana İsrail - Gazze sınırında düzenlenen gösterilere orantısız güç ile müdahale eden İsrail askeri 33 Filistinliyi şehit etti.

Dünkü çatışmalarda göğsünden vurulan 28 yaşındaki Abdullah Muhammed eş-Şehri kaldırıldığı Han Yunus'taki Avrupa Hastanesinde şehit oldu. Şehri'nin hayatını kaybetmesiyle 30 Mart'tan bu yana devam eden gösterilerde İsrail askerleri tarafından şehit edilen Filistinlilerin sayısı 33'e yükseldi.

7 yaralı 1'i ağır

Bugün düzenlenen "Bayrak Yakma Cuması" protestolarında ise İsrail güçleri barışçıl gösteri düzenleyen Filistinli gençlere bir kez daha saldırdı. İsrail askerlerinin protestocuları dağıtmak için açtığı ateş nedeniyle 7 Filistinli yaralandı. Filistin Sağlık Bakanlığı, yaralanan 7 Filistinli'den birinin durumunun ağır olduğunu açıkladı.

Cuma namazının ardından çatışmaların şiddetlenmesi bekleniyor. Gösteriler kapsamında, İsrail'in silahsız Filistinli gençlere yönelik acımasız saldırılarına olan tepkilerini ifade etmek için Filistinliler İsrail bayrakları yakacak.

Filistinli aktivist Eşref Kullab, bugünün Filistin davası için çok önemli olduğunu ve Filistinlilerin davasından hiçbir zaman vazgeçmeyeceğini söyledi.
Tüm komplo ve zorluklara rağmen Filistinlilerin geri dönüş hakkından vazgeçmeyeceğini söyleyen Kullab, tüm Filistinli grupların İsrail'e karşı birlik çağrısında bulundu.

Toprak günü nedir?

İsrail, 30 Mart 1976'da ülkenin kuzeyindeki Celile bölgesinde yaşayan İsrail vatandaşı Filistinlilere ait binlerce dönüm araziye el koydu. Bunun üzerine Filistin halkı, bu gaspı protesto etmek için genel greve gitti ve gösteriler düzenledi. İsrail polisi gösterilere katılan Filistinlilere ateş açarak 6 kişiyi şehit etti, çok sayıda kişiyi yaraladı. "Toprak Günü" olarak anılan bu olay, İsrail ile Filistin arasındaki çatışmanın kaynağı olan toprak konusunda Filistinlilerin gösterdiği direnişin simgesi olarak görülüyor.

İsrailli eski keskin nişancılardan Gazze mektubu

Gazze sınırında haftalardır İsrail ordusunun zulmü ile süren barışçıl Filistin gösterilerine bir destek de İsrail ordusunda keskin nişancı olarak görev yapmış bir grup eski askerden geldi. Eski askerler yazdıkları mektupta Gazze’de Filistinli göstericilere gerçek mühimmat ile ateş emri verilmesinden utanç duyduklarını bildirdi.

İsrailli eski keskin nişancılar Gil Fermon, Amit Goldberg, Nadav Weiman, Avner Gvaryahu ve  Ron Zaidel, İngiliz The Guardian gazetesinde Gazze’deki olaylara ilişkin ortak mektup yayımladı.

"Ahlak yargısından yoksun emirler"

“Biz, keskin nişancı timlerinde görev almış bir grup eski muharip asker, Gazze Şeridi’nde yakın zamanda yaşanan olaylarla ilgili üzüntümüzü ifade etmek istiyoruz.” ifadesiyle başlayan mektupta, şunlar kaydedildi:

“Silahsız göstericilere gerçek mühimmat ile ateş izni veren askeri emirleri duydukça, utanç ve üzüntü ile doluyoruz. Ahlak yargısından yoksun emirlerden utanıyoruz. Kendi deneyimimizden pek iyi bildiğimiz üzere, tüfeklerinin dürbününden tanık oldukları sahneleri daima içlerinde taşıyacak genç askerler için ise üzülüyoruz.”

Kimseye tehdit teşkil etmeyen silahsız göstericileri öldürmeye yönelik ateş açmaları için keskin nişancılara emir verildiğine işaret edilen mektupta, “Bu, milyonlarca Filistinli üzerindeki askeri yönetimin ve işgalin olduğu kadar, ülkemizin duygusuz liderlerinin ve ahlaki yoldan çıkmışlığının da ürünüdür.” değerlendirmesine yer verildi.

“Gazze’de masum insanlara zarar vermek, işgal rejiminin devamı için gerekli. Bunun devam etmesine izin vermemeliyiz.”  denilen mektupta, sorunun tek çözümünün de Filistin halkı üzerindeki askeri kontrolün sona erdirilmesi olacağına işaret edildi.


http://www.enpolitik.com/haber/161851/gazze-direnisi-ve-mektup.html

Sizin Yorumunuz:

*
*