Türkiye'de de kullanılıyor: Rusya yasakladı

Dünyada 200 milyon kişinin kullandığı Telegram adlı uygulama, şifre kodlarını Güvenlik Servisi ile paylaşmadığı için Rusya'da resmen yasaklandı.
Eklenme Tarihi: 13.04.2018 13:26:40 - Güncellenme Tarihi: 13.04.2018 13:31:24

Rusya'nın başkenti Moskova'da bir mahkeme Rusya'da mesajlaşma uygulaması Telegram'ın yasaklanması kararı aldı. Karar, Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişimi Denetleme Kurumu'nun (Roskomnadzor) şikâyeti üzerine geldi.

Kurum, mesajlaşma uygulamasının şifre kodlarını Rusya Federal Güvenlik Servisi'yle (FSB) paylaşmadığı için Telegram'ı mahkemeye vermişti. Telegram'ın kurucusu Pavel Durov, gizlilik yasası uyarınca şifre kodlarını istihbarat teşkilatına vermenin anayasanın ihlali olacağını söylüyor. Rus güvenlik birimleri ise, 'potansiyel teröristler'e erişmeleri gerektiği gerekçesiyle mesajlaşma uygulamasına erişim hakkı talep ediyor. Mahkemenin Telegram'a koyduğu yasağın, birkaç hafta içinde, temyiz süreci tamamlanınca yürürlüğe gitmesi bekleniyor.

2013 yılında uygulamaya giren Telegram'ın dünya genelinde 200 milyon kullanıcısı var. Telegram'ın Türkiye'de de çok sayıda kişinin kullandığı biliniyor.

kaynak: bbc.com

http://www.enpolitik.com/haber/161849/turkiyede-de-kullaniliyor-rusya-yasakladi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*