Taraflardan savaş hazırlıkları: Neler olup bitiyor?

'Doğu Guta'da kimyasal silah kullanıldı' iddiası ile başlayan Amerika, Suriye ve Rusya geriliminde her dakika yeni bir gelişme yaşanıyor, tarafların 'olası savaşa' karşı aldığı önlemler aktarılıyor.
Eklenme Tarihi: 12.04.2018 13:10:00 - Güncellenme Tarihi: 12.04.2018 13:21:09

Suriye'de Esed Rejimi'nin Doğu Guta saldırıları ve 'kimyasal kullanıldı' iddiası geçmiş ilişkileri de çok yolunda olmayan Amerika-Rusya ve Suriye arasındaki ipleri 3. Dünya Savaşı benzetmesine gidecek kadar gerdi.

Dün sosyal medya twitter üzerinden Rusya'ya mesajlar veren ABD Başkanı Trump, Rusya'nın verdiği cevaplar karşısında yine klavye başına geçerek, Rusya'ya ikinci üçüncü cevapları vermişti. Trump'ın attığı her tweet ve konuştuğu söz sonrası para piyasaları alt üst olurken, tarafların savaş hazırlıkları yaptığı haberleri arka arkaya geldi.

ABD Başkanı Trump'ın "Hazır ol Rusya, füzeler geliyor" tweetiyle beraber yükselen gerilim sonrası ABD, Rusya, İngiltere ve Suriye ordusunda yoğun askeri hareketlilik yaşanmaya başladı. ABD donanmasının Akdeniz'e sevk ettiği USS Harry Truman ve diğer savaş gemileri, Virginia'daki Norfolk deniz üssünden ayrıldı.

Esed Rejimi teyakkuza geçti

Esed rejimi, Şam’ın Doğu Guta bölgesindeki Duma ilçesine yapılan kimyasal saldırı sonrasında ABD’nin muhtemel saldırısına karşı teyakkuza geçti. Suriye'deki Beşşar Esed rejiminin, İran destekli yabancı teröristler ile birlikte olası ABD saldırısı nedeniyle Şam ve Humus’taki askeri üsleri boşalttığı bildirildi. Rejim, Şam kırsalında ve Humus’taki askeri üslerde bulunan ekipman ve unsurlarının yerini değiştiriyor. Şam’ın kuzeydoğusundaki Kalamun bölgesinde bulunan Dumeyr ve es-Sin üslerinde konuşlu İran destekli yabancı teröristler, Lübnan sınırına doğru hareketlendi. Bu üslerdeki askeri ekipmanların bir kısmı Şam’daki sivil havaalanına sevk edildi. Füze rampaları ve mühimmatlar ise vurulma riskine karşı kırsal bölgelere dağıtıldı.

Humus’taki T4 hava üssünde bulunan askeri ekipman ve unsurlar Halep'in merkezindeki Neyrab ve doğusundaki Kuveyris üslerine sevk edildi. Buradaki rejim yanlısı yabancı terörist savaşçılar da güneydeki Dera bölgesi ve Lübnan sınırına yöneldi.

ABD ve müttefiklerinin olası askeri operasyonuna karşı hava üslerindeki uçaklarını da korumaya çalışan Esed rejimi, IL-76 ve SU tipi aktif uçaklarını Lazkiye’de Rusya tarafından kullanılan Hımeymim üssü ve Hama askeri havaalanına gönderdi.

Rusya hazırlıklara devam ediyor

ABD ile Batılı müttefiklerinin Suriye’yi her an vurması beklenirken, Rusya da hazırlıklarına devam ediyor. Önceki güne kadar Suriye’deki Tartus deniz üssünde demirlemiş duran Rus savaş gemilerinin Çarşamba günü açık denize çıktıkları gözlendi. Kullanıcılara yüksek çözünürlükte uydu görüntüleri sağlayan "Image Satellite International (ISI) şirketi bir gün arayla uydudan çektiği fotoğraflarla Rus savaş gemilerinin deniz üssünden ayrıldıklarını gözler önüne serdi.

Böylece 11 Nisan akşamı itibarıyla 5-6 Rus savaş gemisiyle bir denizaltının Suriye kara suları çevresinde savaş nöbeti tutmaya başladığı doğrulanmış oldu.

Hürriyet'in haberine göre; ABD müdahalesine ikinci hazırlık işareti olarak Şam rejiminin elindeki tüm savaş uçaklarını farklı noktalardan Rusya kontrolündeki Lazkiye bölgesindeki Hmeymim hava üssüne taşıması oldu. Esad rejiminin elinde 40 civarında Rus yapımı savaş uçağı bulunduğu tahmin ediliyor. Uçakların Hmeymim üssüne aktarılması "ABD, Rus üssünü vurmaya kalkışmaz" hesabıyla yapıldığı dile getiriliyor.

Rus gemileri gövde gösterisi yapacak

Duma krizi nedeniyle Moskova ile Washington arasında gerilimin iyice arttığı, sert mesajların verildiği bir dönemde Rus Donanma gemilerinin Suriye kıyılarında tatbikat yapacağı kaydedildi. Rus Donanmasına ait gemilerin 11 Nisan'dan başlayarak Suriye kıyılarına yakın yerde tatbikat yapacağı, uluslararası havacılık personeli bildirimi (NOTAM) ve denizciler için seyir uyarılarını takip edecekleri kaydedildi. Raporların, kapalı alanın koordinatlarını ve orada eğitim çekiminin yürütülmesini içerdiği belirtildi. Akdeniz'in uluslararası sularında bulunan eğitim alanının, Suriye deniz sınırının bitişiğinde yer aldığı 11-12, 17-19 ve 25-26 Nisan tarihlerinde 10 ile 18 Moskova saati arasında kapalı olacağı kaydedildi. İHA'nın haberine göre cRus Deniz Kuvvetlerinin Akdeniz'deki daimi operasyonel bağlantısının bir parçası olarak, Karadeniz Deniz Filosu'nu sağlayan yaklaşık 15 savaş gemisi bulunuyor. Bunlar arasında, denizaltıların yanı sıra Kalibre seyir füzeleri Fırkateynler Admiral Grigorovich ve Admiral Essen'in taşıyıcıları yer alıyor.

İngiltere'de hareketlilik

İngiltere'nin Güney Kıbrıs'taki iki üssünden biri olan Ağrotur'da askeri hareketlilik arttı. ABD'nin Suriye'ye müdahale planı içerisinde, Güney Kıbrıs'taki İngiliz üslerinin bulunduğu haberleri, Ada'yı alarma geçirdi.

Öte yandan İngiltere Başbakanı May'in, parlamentodan onay almaksızın Suriye'de askeri müdahaleye katılım kararı alabileceği haberleri medyaya yansıdı. İngiltere bugün 'savaş kabinesi'ni toplayarak, karar alacağını duyurdu.

kaynak: hurriyet.com / aa.com

haber: enpolitik.com / Melek S. Tunç

http://www.enpolitik.com/haber/161817/taraflardan-savas-hazirliklari-neler-olup-bitiyor.html

Sizin Yorumunuz:

*
*