'Hafta sonu saldıracak' iddialarına Trump'tan cevap

Oda Tv'nin BBC'ye dayandırdığı habere göre “üst düzey bir kaynak” herhangi bir askeri eylemin “muhtemelen hafta sonunda olacağını” söyledi. Trump ise attığı tweet ile 'Asla öyle bir şey söylemedim' dedi.
Eklenme Tarihi: 12.04.2018 13:30:00 - Güncellenme Tarihi: 12.04.2018 13:35:01

Oda Tv'nin BBC'ye dayandırdığı habere göre “üst düzey bir kaynak” herhangi bir askeri eylemin “muhtemelen hafta sonunda olacağını” söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın “Hazır ol Rusya, füzeler geliyor” yönündeki tweet mesajının ardından Beyaz Saray, Trump’ın Suriye’yi hedef alan askeri baskınlar için spesifik bir takvim belirlemediğini belirtirken BBC News’a konuşan “üst düzey bir kaynak” ise herhangi bir askeri eylemin “muhtemelen hafta sonunda olacağını” söyledi.

BBC News’a göre, Batılı liderler, Suriye’nin Duma ilçesinde meydana geldiği bildirilen kimyasal saldırıya yanıt olacak olası askeri eylemleri değerlendirmeye devam ediyor. BM Güvenlik Konseyi de bugün toplanacak. Bu arada, Suriye rejimine yönelik olası bir saldırıya katılması beklenen İngiltere’nin Başbakanı Theresa May ise kabineyi bugün toplantıya çağırdı.

'Muhtemelen haftasonu'

ABD, İngiltere ve Fransa’nın birlikte çalışmaya karar verdiklerini anımsatan BBC News, bu üç ülkenin Cumartesi günü gerçekleştiği iddia edilen kimyasal saldırıya yanıt olarak askeri baskınlara hazırlandığına inanıldığını kaydetti. BBC şunları da söyledi:

“Beyaz Saray, Başkanın askeri baskınların ne zaman gerçekleşeceğine ilişkin spesifik bir takvim belirlemediğini söyledi. Ancak, üst düzey bir kaynak, BBC’nin Kuzey Amerika Editörü Jon Sopel’e herhangi bir askeri eylemin muhtemelen hafta sonunda olacağını söyledi.”

"Savaş istemiyoruz ama onlardan da korkmuyoruz"

Trump’ın Twitter üzerinden attığı “Hazır ol Rusya çünkü akıllı füzeler geliyor” yönündeki mesajının yankıları sürerken Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Siyasi ve Medya Danışmanı Buseyna Şaban, ABD ve Batı’nın Suriye’ye yönelik “psikolojik savaşın sonuç vermeyeceğini” söyledi.

Trump: Tarih vermedim

Hafta sonu müdahale iddiaları konuşulurken, ABD Başkanı Donald Trump, twitter üzerinden "Suriye'ye saldırının ne zaman olacağını asla söylemedim. Hemen de olabilir veya hiç olmayabilir. Her halükarda Amerika benim yönetimim altında bölgeyi IŞİD'den kurtarmak adına müthiş iş başardı. Teşekkürler Amerika" açıklamasını yaptı.

kaynak: odatv.com

haber: enpolitik.com / Melek S. Tunç

http://www.enpolitik.com/haber/161816/hafta-sonu-saldiracak-iddialarina-trumptan-cevap.html

Sizin Yorumunuz:

*
*