Bir başyapıt Kibar Feyzo hakkında bilinmeyenler

Türk sinemasının önde gelen filmlerinden Kibar Feyzo, yıllar geçse de izleyiciye ilk günkü duyguyu ve mesajı veriyor. Kibar Feyzo'ya dair bilinmeyen 13 detay ise haberimizde yer alıyor.
Eklenme Tarihi: 08.04.2018 14:29:18 - Güncellenme Tarihi: 08.04.2018 19:07:37

Kibar Feyzo filmi konu olarak merkeze, dönemin feodal yapısını almış, 1978 yapımı bir Atıf Yılmaz baş yapıtıdır. Tırnak içinde 'köylü ve şehirli' unsurların hassas ve espirili bir bakış açısı ile işlendiği film, yıllar geçse de izleyene ilk kez izlenmişçesine bir duygu durumu yaşatıyor. Film üzerine yapılan hemen her yorum ise 'Yıllar geçti ancak mizahı, eleştiriyi, oyunculukla buluşturabilen bir başka film yok' şeklinde oluyor.

Peki, Kibar Feyzo filminde bugüne kadar fark edilmemiş 13 detay nedir?

1. Filmin senaristi, Yeşilçam'da sık sık yan rollerde gördüğümüz İhsan Yüce'dir. Bu filmde de Gülo'nun babası Hacı Hüso'yu canlandırır. Çok kişi bilmese de İhsan Yüce, oldukça başarılı bir senarist, yönetmen ve şairdir. Hatta o meşhur "Ekmek, şarap, sen ve ben... Bir de sabahın dördü..." dizeleri de İhsan Yüce'ye aittir.

2. Kemal Sunal ve İlyas Salman her ne kadar birlikte anılsalar da, topu topu iki filmde bir arada rol almışlardır. Kibar Feyzo, Çöpçüler Kralı'ndan sonra birlikte oynadıkları ikinci ve son filmdir. Kemal Sunal bu filmde 34, İlyas Salman ise 29 yaşındadır.

3. Maho'nun "Ula şurda 141-142 başsınız, hepinizi ben besliyim. Vallaha satarım köyü ha!" cümlesi aslında dönemin Türk Ceza Kanunu'nun 141 ve 142. maddesine yapılan bir gönderme. Kibar Feyzo, aslında tamamen bir politik eleştiri filmidir. Türkiye'nin siyasi olarak çalkantılı olduğu o dönemde, TCK 142 ve 143. maddeler yürürlüktedir. Maho'nun bu konuşması da tamamen bu bahsi geçen maddelere yapılan bir göndermedir. 1991'de bu maddeler kaldırıldı.

4. "Onlar sendikalı" lafına "Ben de Harranlıyam" diyen Feyzo, aslında Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde bulunan Harran Mahallesi'nden bahsediyor. Şu an Kavalcık Köyü olarak geçiyor ama çoğumuz filmi seyrederken hep Urfa - Harran sanmıştık.

5. Maho'nun havuzunda yüzdüğü, verandasında keyif yaptığı o süper lüks konak 100 yıldan eski bir yapı ve hala varlığını sürdürüyor. Ancak günümüzde maalesef oldukça yıpranmış ve bakımsız bir halde.

6. Dere kenarında genç erkeklerin ve kızların birbirlerine maniler söyleyip bakıştığı sahneyi hatırlarsınız. İşte oradaki gençler, Antakya Halk Evi Folklor ekibi.

7. "O paraya öküz alırız" diyerek başlık parasını fazla bulan Feyzo'nun annesinin cümlesi de Nazım Hikmet'in "Ve soframızdaki yeri öküzümüzden sonra gelen" dizelerine yapılan bir atıf.

8. Film öylesine cesur bir sistem eleştirisi ki ,1988 yılına kadar yasaklanmış. İlk olarak da özel televizyonların hayatımıza girmesiyle beraber ekranlarda seyrettik. Bu da 90'ların başına tekabül ediyor. Fakat film, 1978 yapımı.

9. Feyzo'nun başlık parası yüzünden delirip minareye çıktığı sahnedeki minarenin dekor olduğunu, Feyzo oynarken minarenin sallanmasından anlayabilirsiniz.

10. Aynı zamanda filmin müziği de olan Cem Karaca'nın "Obur Dünya" isimli şarkısı, EA Games tarafından NBA Live 2016 tanıtım videosunda kullanıldı.

11. Filmde bir statü sembolü olarak gösterilen ve erki temsil eden "lengeli fötür şapka" tanımındaki "Lenger" farsça bir kelime. TDK tanımında Farsça yayvan ve kenarları geniş, büyük bakır kap olarak geçiyor. Bu da bize şapkanın formuyla ilgili bir bilgi veriyor tam olarak.

12. Filmde kendisinin rolü olmasa da Ünal Gürel namıdiğer Gardrop Fuat, köye teftişe gelen Müdür Bey'i seslendirmektedir. Feyzo'nun sabana koştuğu sahne desek sanırım hatırlarsınız.

13. Bugüne kadar komedi ile taçlandırılmış en sağlam eleştiri barındıran filmlerden biri olan Kibar Feyzo, oyuncu kadrosu ve hikayesi ile muazzam bir baş yapıt olarak izeyiciye aynı keyfi veriyor.

kaynak: medyafaresi.com

haber: enpolitik.com/ Melek S. Tunç

http://www.enpolitik.com/haber/161714/bir-basyapit-kibar-feyzo-hakkinda-bilinmeyenler.html

Sizin Yorumunuz:

*
*