Şimşek'in istifa beklentisi neden oluştu?

Moğolistan ziyareti öncesi Başbakan Binali Yıldırım'a Ekonomiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in istifa edip etmeyeceği soruldu. Peki, kamuoyunu 'istifa beklentisi'ne getiren süreç nedir?
Eklenme Tarihi: 05.04.2018 21:01:03 - Güncellenme Tarihi: 17.02.2020 06:31:55

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin geçen hafta gerçekleştirdiği, Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında ekonomik durumu sıkıntılı olduğunu söyleyenlerin kendisini üzdüğünü söylemişti. Erdoğan, ?Aramızdaki bazı arkadaşların ülkemizdeki ekonomik durumun sıkıntılı olduğuna dair açıklamalar yapacak kadar yanlışın içine düştüklerini görmek bizi üzdü? diye konuşmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının ardından gözler Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'e çevrildi. Şimşek daha önce verdiği bir demeçte, şirketlerin döviz borçlarını yönetemediklerini söyleyerek şu ifadeleri kullanmıştı:

"Sorun reel sektörün döviz borçları. Ne yapacağız? Meşhur ABD Başkanı JF Kennedy'nin lafı var; 'çatıyı güneşliyken tamir etmek lazım.' Şu anda faizler nispeten düşük; ekonomiler büyüyor ama yağmur yağacak. Bunlar için tedbir alıyoruz. Döviz borçlanmaya sınır getireceğiz; KOBİ'lerde yaptık. Büyükler yönetebildiklerini söylüyor ama görüyoruz yönetemiyorlar; tedbiri alacağız."

"Görevinin başındadır"

Kamuoyunda bir anda eleştirilerin odağına oturtulan Şimşek'in istifa beklentisi oluşurken, Başbakan Binali Yıldırım, bugün Moğolistan ziyareti öncesi basın mensuplarına konu ile ilgili bir açıklama yaptı. Başbakan Yıldırım: "Mehmet Şimşek arkadaşımız görevinin başındadır. Bugün de İstanbul'da yine ekonomi konusunda bir toplantı için bulunuyor." dedi. 

Konuya ilişkin bir başka açıklamayı ise AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal yaptı.  Ünal, "En son gerçekleştirdiğimiz MYK'de ekonomiye dair sunum esnasında bazı değerlendirmeler yapıldı ama burada ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcımız Mehmet Şimşek ile ilgili ya da herhangi bir isim zikredilerek kişiler üzerinde herhangi bir değerlendirme söz konusu olmadı" diye konuştu.

 "Cumhurbaşkanımız içeride söylediği her şeyi dışarıda da söyler"

Toplantıda faize dair konuşma ve değerlendirmeler de yapıldığını dile getiren Ünal, şöyle devam etti:

"Cumhurbaşkanımızın, Genel Başkanımızın bir özelliği vardır, içeride söylediği her şeyi dışarıda da söyler. Yani herhangi bir şekilde gizli saklı ya da toplumun gözünden kaçırılan bir durum söz konusu değil. Cumhurbaşkanımız orada faizle ilgili düşüncelerini ifade etti. Faiz politikalarına ilişkin düşüncelerini ifade etti. Ama bütün bunlar değerlendirilirken tamamen bizim faiz politikalarımız, ekonomi politikalarımız üzerinden bir değerlendirme yapıldı. Bakanlarımıza dair, kişilere dair herhangi bir isim zikredilmedi. Başbakanımızın orada ifade edildiği gibi arabuluculuğu vesair, böyle bir şey zaten bizde olmaz. Genel Başkanımızın olduğu bir yerde Genel Başkanvekilimizin arabuluculuk yapması diye bir şey söz konusu olmaz. Burada bazı gazetecilerin, bazı bilgi kırıntılarından yola çıkarak sanki çok dahiyane bir şey keşfetmiş gibi bu tür spekülatif haberler yapmalarını da son derece yanlış buluyorum. Bazı bilgi kırıntılarından, dedikodulardan yola çıkılarak senaryo oluşturmak doğru değil."

 

 

http://www.enpolitik.com/haber/161652/simsekin-istifa-beklentisi-neden-olustu.html

Sizin Yorumunuz:

*
*