Fransa, Erdoğan'ın fırçasını konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa'nın Suriye hamlesinden sonra Macron'a sert bir dille yüklendi. Fransız basını, Macron'un ezildiğini yazdı.
Eklenme Tarihi: 31.03.2018 16:03:01 - Güncellenme Tarihi: 31.03.2018 16:03:01

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa'nın Suriye hamlesinden sonra Macron'a sert bir dille yüklendi. Fransız basını, Macron'un ezildiğini yazdı.

Suriye'nin kuzeyinde Amerika'nın verdiği destekle devlet kurma planları yapan teröristler, Zeytin Dalı Harekatı ile büyük bir bozguna uğradı. Bölgede çaresiz kalan teröristler, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'dan yardım istedi.

Macron'un Elysee Sarayı'nda örgütün temsilcilerini ağırlamasından sonra, Fransa'nın örgüte destek olarak bölgeye asker göndereceği iddiaları ortaya atıldı.

Macron'a fırça atmıştı

Bu iddiaların basına yansımasından sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çok sert açıklamalarda bulundu. Macron'u yüksek frekanstan uyardığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa'nın boyundan büyük işlere kalkışmaması gerektiğini ifade etti. Erdoğan, "Son dönemde Fransa'nın yanlış bulduğumuz tavrından fevkalade üzüntü duyduğumuzu belirtmek istiyorum. Geçen hafta görüştüm. Baktım garip garip şeyler söylüyor. Kendisine biraz frekansı yüksek oldu ama söylemek zorunda kaldım. Bizim silahlı kuvvetlerimizi asla kabullenemeyeceğimiz bir yere oturtmak kimsenin haddine değil." şeklinde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Macron'a yönelik kullandığı bu sert ifadeler, Fransız basınında da geniş yer buldu.

Fransa o fırçayı konuştu

Ülkenin önde gelen gazetelerinden Le Monde'da çıkan yazıda, Fransa'nın güçsüz tutumu eleştirildi. Proje terör örgütü YPG'yi "Kürtler" olarak nitelendiren gazete, "Fransa, Suriye'deki savaşta Türklere karşı güçsüz kaldı" ifadelerini kullandı. Macron'un Suriye'deki teröristlere güvence verdiğinin belirtildiği yazıda, Fransa'nın Ankara'da korktuğu için bu adımları atamadığı notu düşüldü. Yazının sonunda ise, Emmanuel Macron'un Cumhurbaşkanı Erdoğan ile karşı karşı gelmeyi iyi bir fikir olarak görmediği savunuldu.

kaynak: haber7.com

http://www.enpolitik.com/haber/161523/fransa-erdoganin-fircasini-konustu.html

Sizin Yorumunuz:

*
*