1 milyon 800 bin lira dolandırdılar

Çiftlik Bank benzeri yapılar için düğmeye basıldı. Bakanlık 19 benzer piramit şirketin belirlendiğini söyledi. Bugün ise kulvarı farklı olan kredi danışmanlığı adı altında dolandırıcılık yapan bir şirkete operasyon düzenlendi.
Eklenme Tarihi: 28.03.2018 12:30:11 - Güncellenme Tarihi: 28.03.2018 13:16:56

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, piramit sistemine dayanan "saadet zinciri" yapılara ilişkin denetimlerin sürdüğünü belirterek, "Denetime alınan 65 şirketin 30'unun işlemi tamamlandı ve 19'unun piramit sistem olduğu sonucuna varıldı. İlgilileri hakkında suç duyurusunda bulunuldu" demişti.

Bakanlık denetimlerine göre piramit satış sistemi olduğu sonucuna varılanlar şirketler şöyle sıralanmıştı:

"Ulusal Mali Yardımlaşma Sistemi (UMYS), Mega Grup Bilişim Ağ Paz. ve İnt. Hiz. Ltd. Şti, Kyani Turkey Kozmetik Ürünleri ve Gıda Takviyeleri İthalat, İhracat, Pazarlama, Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, QNET Promosyon Pazarlama ve Turizm Ltd. Şti., Kairos Technologies Limited Türkiye Temsilcileri, MGlobally Solutions Ltd. Türkiye temsilcileri, OWNCOIN Dış Ticaret AŞ, Evo Binary International DWC-LLC Türkiye Temsilcileri, MMM Türkiye Temsilcileri, İnfinity Coin Türkiye Temsilcileri, My Crypto World Türkiye Temsilcileri, Cmon Online Türkiye Temsilcileri (Statü İş Sistemleri Yazılım ve Danışmanlık Limited Şirketi), Myadsino (Red Deck Entertainment Limited) Türkiye Temsilcileri, Forever Primes İnternet Hizmetleri Ticaret Anonim Şirketi, Posavis Bilgisayar Reklam E Ticaret Danışmanlık Anonim Şirketi."

Çiftlik ve tarım temalı yapılar

Piramit sistem olduğu sonucuna varılan yapılar arasında, "Çiftlik Bank" olarak da bilinen Fame Game Hayvancılık Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi yanında, tarım ve çiftlik temalı başka şirketler de yer aldı. Elit Çiftlik, Çılgın Tavuklar ve Birlik Beraberlik Tarım Hayvancılık İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (BB Çiftliği) isimli yapıların da piramit sistem olduğu belirlendi.
Ekolium Bilişim Yazılım Tarım Hayvancılık Otomotiv Turizm Gıda Lokantacılık Sanayi Ticaret Anonim Şirket (Anadolu Farm), Myluckyfarm Tarım Bilişim Danışmanlık Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, https://ciftlik.im, Cash Çiftlik, Çiftlik Shop, Çiftlik Mania, Ukash İnternet Hizmetleri Limited Şirketi (Çiftlik Geliri) ve Bizim Tavuklar isimli yapılara yönelik denetim süreci ise devam ediyor.

Çiftlik Bank'ın ardından geçtiğimiz günler İnternet üzerinden faaliyet yürüten ve Çiftlik Bank benzeri yapılanmayla üyelerinden para topladığı öne sürülen Kayseri merkezli Anadolu Farm'ın 3 yöneticisi tutuklanmıştı.

Kulvar farklı: '1 milyon 800 bin lira dolandırmışlar'

Bugün ise şirket kurarak vatandaşları dolandıran 'siber dolandırıcılara' bir operasyon gerçekliştirildi. İstanbul merkezli "siber dolandırıcılık" operasyonunda gözaltına alınan 70 şüpheliden 47'si tutuklandı.

İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, bir şebekenin "kredi danışmanlık şirketi" adı altında reklam verip başvuran herkese belirli bir ücret karşılığında 18 bankanın herhangi birinden kefilsiz kredi çektirebileceğini vadederek dolandırıcılık yaptığı ihbarı üzerine çalışma başlattı. Ekipler, şebekenin mevcut yöntemle yaklaşık 5 bin kişiyi, 1 milyon 800 bin lira dolandırdığını belirledi.

Söz konusu çalışma kapsamında, 2 Mart'ta İstanbul, İzmir ve Tekirdağ'da düzenlenen eş zamanlı operasyonda 70 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda, 87 diz üstü bilgisayar, 8 tablet bilgisayar, 161 cep telefonu, 160 sim kart, 14 harddisk ve çok sayıda örgütsel doküman ele geçirildi.  Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden 47'si tutuklandı, 23'ü ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

http://www.enpolitik.com/haber/161438/1-milyon-800-bin-lira-dolandirdilar.html

Sizin Yorumunuz:

*
*