3 bine yakın memur itiraz etti

15 Temmuz darbe girişiminin ardından OHAL ile birlikte Manisa’da görevden ihraç edilen ve açığa alınan 2 bin 814 kamu personeli, Manisa Valiliği Olağanüstü Hal Kurulu’na dilekçe ile başvurarak itiraz etti.
Eklenme Tarihi: 28.03.2018 11:26:02 - Güncellenme Tarihi: 29.03.2018 12:31:06

Manisa Olağanüstü Hal Kurulu Başkanı ve Manisa Vali Yardımcısı Ünal Çakıcı,  15 Temmuz darbe girişiminin ardından oluşturulan kurulun çalışmaları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Komisyonun 15 Temmuz 2016 yılından bu güne kadar 20 ayda,   222 mahalli idareler personeli hakkında çalışma yaptığını ve  nihai olarak dosyaların bakanlıkça karara bağlandığını söyledi.

2 bin 234 memur ihraç edilmişti

İl genelinde değişik kurumlarda bakanlık ve valilik tarafından 16 Mart 2018 tarihi itibari ile 398 personel hakkında uzaklaştırma tedbiri devam etmekte olduğuna işaret eden Çakıcı, bu süreç içerisinde 2 bin 234 personelin görevden ihraç edildiğini, bu kişilerin 67’sinin KHK’lar ile göreve iade edildiğini bildirdi.

2 Bin 814 itiraz dilekçesi komisyona gönderildi

Görevden uzaklaştırılan personel hakkında adli ve idari incelemelerin devam etmekte olduğuna vurgu yapan Ünal, “Olağanüstü Hal kapsamında görevden uzaklaştırılan personel açısından 669 sayılı KHK’nın  3/1 maddesi uygulanmaktadır. Olağanüstü Hal’in ilanı ile birlikte personele yönelik ihraç ve açığa alma tedbirleri ile ilgili olarak Başbakanlığa gönderilmek üzere toplamda 2 bin 814 adet dilekçe işleme alınmış, 685 sayılı KHK ile Başbakanlık Olağanüstü Hal İnceleme Komisyonunun kurulması ile de müracaat tarihleri içerisinde şahıslarca elektronik ortamda yapılan bin 862 adet başvuru ilgililerinden kağıt ortamında Valiliğimizce teslim alınarak, gereği yapılmak üzere adı geçen Komisyona gönderilmiştir”dedi.

İtiraz dilekçeleri ile ilgili karar alma yetkisinin Başbakanlık Olağanüstü Hal İnceleme Komisyonunun görev ve yetki alanına girmekte olduğunu hatırlatan Manisa OHAL Komisyonu Başkanı Ünal Çakıcı,  Başbakanlığa iletilen dilekçelerin ilgili birimlerince, Başbakanlık Olağanüstü Hal İnceleme Komisyonuna yapılan müracaatların ise Komisyon tarafından halen değerlendirilmekte olduğunu dile getirdi.

Çakıcı, Manisa Valiliği bünyesinde oluşturulan mahalli idareler personeli hakkında ise inceleme Komisyonunca haklarında işlem yapılan mahalli idareler personelinden 52’sinin göreve iade edildiğini sözlerine ekledi.

haber: enpolitik.com/ Gökben Türközü

http://www.enpolitik.com/haber/161434/3-bine-yakin-memur-itiraz-etti.html

Sizin Yorumunuz:

*
*