İngiltere-Rusya krizi: Nazi Olimpiyatlarına çevirecek!

İngiltere ve Rusya arasında çıkan 'ajan krizi'nin ardından gerilim karşılıklı söylemlerle devam ediyor. İngiltere Dışişleri Bakanı yaptığı açıklamada, Putin'i Adolf Hitler'e benzetti.
Eklenme Tarihi: 22.03.2018 09:28:38 - Güncellenme Tarihi: 22.03.2018 11:03:39

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bu yaz ülkesinde yapılacak 2018 FIFA Dünya Kupası'nı, "Nazi Olimpiyatları'na çevireceğini" öne sürdü.

BBC'de yer alan habere göre,  İngiltere Dışişleri Bakanı Johnson, Adolf Hitler'in Berlin'de 1936 yılında yapılan yaz olimpiyatlarını Nazi propagandasına çevirdiğini hatırlatarak, Rusya'da da benzer bir şey yaşanmasından endişe duyduklarını belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova ise "nefret ve öfkeyle dolu" olduğunu söylediği Johnson'ın açıklaması için, "kabul edilemez" yorumunu yaptı.

'Nazi Olimpiyatları' benzetmesi, ilişkilerin gergin olduğu bir dönemde geldi. Eski Rus casus Sergey Skripal ve kızı Yulia'ya yönelik cinayet teşebbüsü nedeniyle iki ülkenin arası zaten açık. İngiltere Rusya'yı saldırının arkasında olmakla suçlarken, Rusya bu iddialara şiddetle karşı çıkıyor.

'Nazi açıklaması hükümet adına yapıldı'

İngiliz yetkililer, Johnson'ın Nazi Almanya'sıyla paralellik kuran açıklamasının hükümet adına yapıldığını duyururken, Dünya Kupası öncesi de güvenlik önlemleri aldıklarını vurguladı. Johnson, 23 İngiliz Diplomat'ın Rusya'dan sınırdışı edildiğini hatırlatarak, Rusya'ya gidecek kişilerin nasıl muamele göreceğiyle ilgili endişelere dikkat çekti. Şu ana kadar Dünya Kupası'na İngiltere'den katılmak için başvuranların sayısı 24 bine ulaştı.

Öte yandan İngiltere Başbakanı Theresa May, ülkesinde gerçekleşen Skripallere yönelik suikast girişimine ilişkin Avrupa Birliği (AB) liderlerine "dayanışma" çağrısı yapmaya hazırlanıyor. Perşembe günü Brüksel'de toplanacak Avrupa Konseyi zirvesinde May şu mesajı verecek: "İngiltere bu tehditlere karşı beraber mücadele etmek için AB ve NATO ile omuz omuza duracaktır. Beraber bunu başaracağız."

"Kabul edilemez"

Nazi Olimpiyatları açıklamasına ise Rusya'dan jet yanıt geldi, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, İngiltere Dışişleri Bakanı’nın Putin ile Hitler arasında bir benzetme yapması üzerine Johnson’un Rusya düşmanlığı ile zehirlendiğini söyledi. 
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bu yaz Rusya’da gerçekleşecek Dünya Kupası öncesinde ülkenin imajını güçlendirmek istediğini ve bu durumu Hitler'in 1936 yılında Nazi Almanya’sında düzenlenen olimpiyatları propaganda aracı olarak kullanmasına benzettiğini söylemesi hakkında açıklama yaptı. Johnson’nın Rusya düşmanlığı ile zehirlendiğini söyleyen Zaharova, sosyal medyada yaptığı açıklamada “Avrupalı bir diplomattan böyle bir açıklama gelmesi kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

Eski Rus ajanı Sergey Skripal ve kızı Yuliya'nın İngiltere'nin Salisbury kentinde sinir gazıyla zehirlenmesinin ardından Rusya ve İngiltere arasında patlak veren ajan krizi, diplomatik bir krize dönüştü.

Birleşik Krallık başbakanı Theresa May, yaşanan vakanın  ardından, kimyasal gazın Rus yapımı Novichok sinir gazı ile gerçekleştirildiğini açıkladı ve Rus hükümetinden bir açıklama talep etti. Putin Rusya'nın elindeki bütün kimyasal silahlarını imha ettiğini ve 4 Mart'ta meydana gelen olaydan dolayı hükümetinin suçlanmasının "saçmalık" olduğunu söyledi.  İngiltere'nin 23 Rus diplomatı sınır dışı etme kararından sonra geçtiğimiz Cumartesi günü de Rusya Dışişleri Bakanlığı aynı sayıda İngiliz diplomatı sınır dışı etmişti. Rusya ayrıca ülkedeki İngiliz Kültür Heyeti faaliyetlerinin de durdurulacağını ve St Petersburg'daki İngiltere Konsolosluğu'nun da kapatılacağını bildirmişti.

Söz konusu krize NATO'da dahil olarak, "Rusya bizi bölmeye çalışmaya devam edecek. Ancak NATO müttefikleri birlik olarak durmaya devam ediyor" demişti.

http://www.enpolitik.com/haber/161252/ingiltere-rusya-krizi-nazi-olimpiyatlarina-cevirecek.html

Sizin Yorumunuz:

*
*