"Türkiye güçlerinin Irak sınır ihlalini kesinlikle reddediyoruz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Bir gece ansızın Sincar'a gireriz" sözlerine Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi'den kritik açıklama geldi. Caferi, "Türkiye güçlerinin Irak sınırını ihlal etmesini kesinlikle reddediyoruz." diye konuştu.
Eklenme Tarihi: 21.03.2018 20:47:21 - Güncellenme Tarihi: 22.03.2018 09:13:31

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ''Bir gece ansızın Sincar'a gireriz, orayı da temizleriz'' açıklamalarına karşılık, Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız Bağdat'ı ziyaret etti.


Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız'ın Bağdat'ı ziyaretinin ardından Irak Adalet Bakanı Haydar Zamili, İçişleri Bakanı Kasım Araci ve Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi ile görüştü. Ardından Caferi'den kritik bir açıklama geldi. Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi, Türkiye'nin operasyon düzenlemesini kabul etmediklerini belirtip ''Tükiye güçlerinin Irak sınırını ihlal etmesini kesinlikle reddediyoruz'' dedi.

Bağdat merkezli El Sümeriye televizyon kanalının haberine göre, Irak Dışişleri Bakanı, Irak'ın kendi topraklarında Türkiye'nin askeri operasyon düzenlemesini reddettiğini Türk tarafına resmen bildirdi. Caferi ''Tükiye güçlerinin Irak sınırını ihlal etmesini kesinlikle reddediyoruz'' dedi.

Erbil merkezli Rudaw'a göre de Caferi, Yıldız'a şunları söyledi: ''Irak ile Türkiye arasındaki stratejik ve derin ilişkilere önem vermekle birlikte Irak sınırlarının Türkiye tarafından ihlal edilmesini kesinlikle reddediyoruz.''


"Irak üzerinden Türkiye'ye saldırtmayız"
Bununla birlikte Caferi, Yıldız'a, 'hiçbir grubun Irak topraklarını komşu ülkelere saldırmak için kullanmasına izin vermeyecekleri' garantisini sundu.

Uzmanlar ve diplomatik gözlemciler, Irak’ta mayıs ayında yapılacak genel seçimlerden önce Irak hükümetinin Türkiye ile ortaklaşa bir operasyona girişmesinin de zor olduğuna dikkat çekiyor.

Irak Dışişleri Bakanı'nın açıklaması, Ankara'dan yapılan çıkışların ardından geldi.

"Irak yapmazsa biz yaparız"

AK Parti Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugünkü açıklamasında ''PKK rahat durmuyor. Bu sefer Irak'ta başladılar. Eğer Irak merkezi yönetimi PKK'yı temizlemezse, Sincar'da onları biz temizleriz. Bu iş uzarsa yeni bir Zeytin Dalı da orada olur. 2 gün içinde Sincar'da 38 PKK'lıyı etkisiz hale getirdik." diye konuştu.

Kaynak: tr.sputniknews.com

http://www.enpolitik.com/haber/161245/turkiye-guclerinin-irak-sinir-ihlalini-kesinlikle-reddediyoruz.html

Sizin Yorumunuz:

*
*