Merkel: Afrin'de olanlar kabul edilemez

Sputniknews'te yer alan habere göre, tekrar Almanya Başbakanlığı'na seçilen Angela Merkel, Zeytin Dalı Harekatına ilişkin, "Türkiye'nin güvenlikle ilgili tüm meşru menfaatlerine karşın Afrin'de olanlar kabul edilemez" dedi.
Eklenme Tarihi: 21.03.2018 18:30:58 - Güncellenme Tarihi: 21.03.2018 18:30:58

Dördüncü kez Almanya Başbakanı seçilmesi sonrası ilk kez Alman meclisine (Bundestag) seslenen CDU lideri Merkel, 4 yıllık hükümet programını tanıttı.
Sputniknews'te yer alan habere göre, konuşmasında Türkiye'nin Suriye'nin Afrin bölgesine yönelik Zeytin Dalı Harekatı'na da değinen şansölye, ''Türkiye'nin güvenlikle ilgili tüm meşru menfaatlerine karşın Afrin'de olanlar; binlerce sivilin kovuşturmaya maruz kalması, hayatını kaybetmesi veya kaçmak zorunda kalması kabul edilemez. Bu durumu en güçlü dille kınıyoruz'' dedi.

"Esad ile Rusya'ya da kınama"

Suriye'nin başkenti Şam'ın kırsalındaki Doğu Guta'ya yönelik hava saldırılarını da 'en güçlü dille kınadığını' söyleyen Merkel, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı suçlarken Rusya'nın da olan bitenlere 'seyirci kaldığından' söz etti.

"Büyük kaygıyla izliyoruz"

Merkel ve koalisyon ortağı partiler bir süredir Almanya'da Türkiye'nin Afrin harekatına sessiz kalmakla eleştiriliyordu.  Merkel'den kısa süre önce de Almanya Hükümet Sözcüsü Yardımcısı Ulrike Demmer, hükümetin 'Afrin'in büyük bölümünün Türk ordusu tarafından ele geçirilmesine' ilişkin haberleri büyük bir kaygıyla izlediğini söyledi.

"Ateşkes Afrin dahil tüm Suriye için" 

BM Güvenlik Konseyi tarafından kabul edilen ateşkes kararının Suriye'nin genelini kapsadığını vurgulayan Demmer, Suriye'deki çatışmalarda tüm tarafların devletler hukukuna bağlı kalmakla yükümlü olduğunu ve sivil halkın güvenliğini sağlaması gerektiğini, bunun en büyük öncelik olduğunu belirtti.

"Devletler hukuku vurgusu"

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Rainer Breul da meşru müdafaa hakkını operasyona dayanak gösteren Türkiye için de devletler hukukunun geçerli olduğunu söyledi.

"Ciddi tereddütlerimiz var" 

Breul, Türkiye'nin tüm girişimlerinin gereklilik ve orantılılık prensipleriyle örtüşmesi gerektiğini, ama Alman hükümetinin bu konuda ciddi tereddütleri olduğunu belirtti.

"NATO'da görüşülsün" tartışması

Türkiye'nin Afrin'deki yağmalama, yıkım ve katliam gibi iddiaları ciddi biçimde incelemesini talep eden Breul, Hristiyan Birlik partilerinin (CDU/CSU) Meclis Grup Başkanı Volker Kauder'in Türkiye konusunun NATO'da ele alınması talebini ise ''NATO kapsamındaki tüm müzakereleri memnuniyetle karşılarız'' sözleriyle değerlendirdi.

"İslam Almanya'ya ait, beraberlik büyümeli"
Merkel'den Alman bakana yanıt: Müslümanlar da İslam da Almanya'ya ait
Öte yandan Merkel, meclisteki konuşmasında, CDU'nun kardeş partisi CSU'nun lideri ve yeni İçişleri Bakanı Horst Seehofer'in "İslam Almanya'ya ait değildir" açıklamasına bir kez daha itiraz etti: ''İslam Almanya'ya aittir. Pek çok kişi bunu kabullenmekte zorlanabilir ve böyle bir hakları vardır. Ama Alman hükümeti de Almanya'daki birlik, beraberlik, birlikte yaşamanın küçülmesi değil büyümesini sağlamakla sorumludur.''
Alman anayasasının birinci maddesini hatırlatan Merkel ''İnsanlık onuru dukunulmazdır. İşte bu cümle, birlikte yaşamamızın özünü oluşturmaktadır. O yüzden bizim hukuk devletimizde şiddet, yabancı düşmanlığı, anti semitizmin yeri yoktur'' diye konuştu.

"Sığınma krizi bir istisnaydı, tekrarı olmayacak"
Almanya'nın korunmaya ihtiyacı olan sığınmacıları kabul etmeye devam edeceğini, korunmaya ihtiyacı olmayanların ise Almanya'dan gönderileceğini, oturma izni verilenlerin Almanya'ya entegre olması için çalışılacağını belirten şansölye, uluslararası toplum tarafından unutulmuşlarsa bunun Almanya'ya gelen sığınmacıların suçu olmadığını dile getirdi.
Avrupa Birliği ve nihayetinde kendisinin de Suriye, Irak ve Libya'daki gelişmelerden kaynaklanan sığınmacı krizinde gönülsüzce harekete geçtiğinin kabul edilmesi gerektiğini söyleyen Merkel, 2015-2016 sığınmacı krizinin bir daha tekrarlanmayacağı güvencesi verdi.


"Türkiye ile sığınmacı anlaşmasını daima savunacağım"

2016'da AB ile Türkiye arasında varılan, insan kaçakçılığı önleyerek Avrupa'ya sığınmacı akışını kesen sığınmacı anlaşmasının 'pek çok muhalifi olduğunu', ama kendisinin bu anlaşmayı 'daima savunacağını' dile getiren şansölye, göçmen tartışmasının ülkeyi böldüğünü ve kutuplaştırdığını da itiraf etti.

Almanya'nın son dönemlerin en iyi durumunda olduğunu, buna rağmen Almanya'da insanların gelecekleriyle ilgili büyük korkular taşıdıklarını belirtti.

Kaynak: tr.sputniknews.com

http://www.enpolitik.com/haber/161241/merkel-afrinde-olanlar-kabul-edilemez.html

Sizin Yorumunuz:

*
*