Almanya PKK'ya göz mü yumacak?

Alman dış istihbarat kurumu BND Başkanı Ole Diehl'in şansölye Merkel'e sunduğu raporda terör örgütü PKK'nın Almanya için tehlike teşkil ettiğini söyledi.
Eklenme Tarihi: 21.03.2018 09:55:38 - Güncellenme Tarihi: 21.03.2018 11:07:24

Alman dış istihbarat kurumu BND Başkanı Ole Diehl'in şansölye Merkel'e sunduğu raporda terör örgütü PKK'nın Almanya için tehlike teşkil ettiğini söyledi ancak  2016 yılında hazırlanan bir başka raporda yine PKK tehlikesi vurgulanmış, terör örgütüne ilişkin, ülkede politikasında herhangi bir değişiklik yaşanmamıştı.

Alman dış istihbarat kurumu BND Başkanı Ole Diehl, Almanya hükümetine bir kez daha PKK terör örgütünün raporunu sunarak, 'tehlike arz ediyor' dedi. 2016 yılında da sunulan benzer raporda yer alan bilgiler korkutucu olsa da Almanya PKK terör örgütüne gözünü kapattı.

2016 raporunda neler vardı?

Almanya'da iç istihbarat servisi olan Federal Anayasayı Koruma Teşkilatının (BfV) açıkladığı 2016 yılı istihbarat raporunda, Almanya'da faaliyet gösteren terör örgütlerine ilişkin bilgilere yer verildi.

PKK'nın Almanya'da 14 bin yandaşı vardı
İstihbarat servisi tarafından izlenen yabancı solcu aşırı gruplar bölümünde terör örgütü PKK'nın ülkede 14 bin yandaşının bulunduğu ifade edilmişti. PKK’nın şehir yapılanması TAK’ın 2006’da Avrupa Birliği (AB) terör listesine alındığına işaret edilen raporda, bu örgütün Türkiye’de 2016'da çok sayıda saldırılar düzenlediği anımsatılmıştı.

'Yandaş topluyorlar' denilmişti
Raporda ayrıca PKK’nın gençlik yapılanmasının terör örgütünün eylemlerine katılmaları için Almanya’da eleman toplamasında etkili olduğu vurgulanmıştı. Silahlı eylemlere katılmak için Almanya’da toplanan gençlerin kendileri için elverişli olup olmadığına terör örgütü PKK kadrolarının karar verdiğine işaret edilen raporda, terör örgütüne katılanların bir kısmının Irak’ın kuzeyine, oradan da hedef bölgelere gönderildiği belirtilmişti.

Örgütün topladığı paralar

Öte yandan 2016'da hazırlanan raporda, PKK’nın çeşitli alanlarda faaliyet gösteren dernekler de kurduğuna dikkat çekilmiş, terör örgütünün sadece 2015’in eylül ayından 2016’nın başına kadar düzenlenen kampanyada 13 milyon avrodan fazla para topladığının altı çizilmişti. Raporda, PKK’nın topladığı paranın tahmini olarak 25 milyon avronun üzerinde olduğu, son 10 yılda örgütün topladığı paraların iki kattan fazla arttığı belirtilmişti.

Yayınlanan son raporla birlikte Almanya hükümetinin terör örgütüne karşı tavır alması, yalnızca kağıt üzerinde değil eylem boyutunda da PKK'yı terör örgütü olarak görmesi bekleniyor.

kaynak: internethaber.com/ensonhaber.com

haber: enpolitik.com/ Melek S. Tunç

http://www.enpolitik.com/haber/161220/almanya-pkkya-goz-mu-yumacak.html

Sizin Yorumunuz:

*
*