Kaliforniyum değil, "organik tabanlı"

Geçtiğimiz günlerde, Ankara'da ele geçirilen ve 70 milyon dolar değerindeki kaliforniyum olduğu iddia edilen madde ile ilgili Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'ndan açıklama geldi. Madde için "organik tabanlı" açıklaması yapıldı.
Eklenme Tarihi: 20.03.2018 10:32:19 - Güncellenme Tarihi: 20.03.2018 10:32:19

Geçtiğimiz günlerde, Ankara'da nükleer silah başlıklarında ve atom enerjisi santrallerinde kullanılan kaliforniyum adlı maddeden 70 milyon dolar değerinde ele geçirildiği iddia edilmişti. Madde ile ilgili Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'ndan açıklama geldi. Açıklamada nükleer özellikler taşıdığı iddia edilen madde için "Organik tabanlı bir madde olup nükleer ve radyoaktif herhangi bir özellik taşımamaktadır" denildi.

Dün 4 kişinin gözaltına alındığı madde ile ilgili özel cihazlarla Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne gelen Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) uzmanları, maddeyle ilgili ilk incelemelerini tamamladı.

'Analizler devam ediyor'

Türkiye Atom Enerjisi tarafından yapılan açıklama ise şöyle oldu:

"Duruma ilişkin olarak ilgili emniyet birimleri bilgilendirilmiştir. Akabinde maddeden alınan numune TAEK’in son teknolojik imkanlarının bulunduğu Sarayköy Nükleer Araştırma Merkezi'nde detaylı analize tabi tutulmuştur. İlk FTIR analizi sonuçlarına göre ele geçirilen maddenin (poly(sodium 4-styrenesulfonate)) olduğu tespit edilmiştir. Bu madde organik tabanlı bir madde olup nükleer ve radyoaktif herhangi bir özellik taşımamaktadır. Madde ile ilgili detaylı analizlere devam edilmektedir. Kamuoyuna duyurulur."

Kaynak: tr.sputniknews.com

http://www.enpolitik.com/haber/161185/kaliforniyum-degil-organik-tabanli.html

Sizin Yorumunuz:

*
*