Adalete sızmış FETÖ henüz bitmedi!

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erodğan Hakim ve Cumhuriyet Savcıları Kura Töreni'nde konuştu.
Eklenme Tarihi: 19.03.2018 16:14:05 - Güncellenme Tarihi: 19.03.2018 18:12:37

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen Adli Yargı Hakim ve Cumhuriyet Savcıları ile İdari Yargı Hakimleri Kura Töreni'ne katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Başkanvekili Mehmet Yılmaz, butona basarak kura çekimini başlattı.

Sözlerine başında  Hasan Celal Güzel vefatına değinerek, "Ağabeyimize Allah'tan rahmet sevenlerine ve yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Gerçektende kendisini çok sıkıntılı gördüm ama ona rağmen ödül törenini ihmal etmeyerek oraya katıldı. Devlet siyaset ve millet hayatımıza gerçekten yaptığı hizmetleri saygı ile hatırlayacağımız Hasan Abimiz ilerleyen yaşına rağmen coşkuyla çalışmalarını sürüdüyordu" dedi.

"Bittiğine inanmıyorum"

"Bugün kura çekecek olan 1236 hakim ve savcımıza inşallah yerlerinin hayırlı olmasını temenni ediyorum" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ'nün en çok hedef aldığı kurumun adalet teşkilatı olduğuna dikkat çekerek, "15 Temmuz hain darbe girişimi ile ortaya çıkan FETÖ'nün en çok hedef aldığı kurumların başında adalet teşkilatımız vardı.  Girişimin ardında içindeki fetöcüleri en hızlı temizleyen yine adalet teşkilatımız oldu. Bitti mi ben bittiğine henüz inanmıyorum çünkü bu virüs kanserli bir virüs kim bilir nerelerde çıkacak. Bunları temizlenmesi gerekiyor zira bu kurum çok güçlü çok sağlam pırıl pırıl olması lazım" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca AB'ye de seslenerek "Bize verilen sözler ise maalesef tutulmamıştır. Serbest dolaşım söylendi, yapılmadı. 3 milyar avro + 3 milyar avro destek söylendi, kasamıza giren 850 milyon avrodur. Bu da Kızılayımıza, AFAD'ımıza gelen dolaylı destektir. Adeta yokuşa sürüyor. Vereceksen ver. Bizi oyalama" dedi,

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen Adli Yargı Hakim ve Cumhuriyet Savcıları ile İdari Yargı Hakimleri Kura Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, mülteciler için kullanılacak paranın Türkiye’ye söz verilmesine rağmen Avrupa’nın vermediğini belirterek, sert tepki gösterdi. 
FETÖ mensuplarının en çok Adalet teşkilatına sirayet ettiğini belirten ve temizlik çalışmalarının yapıldığını kaydeden Erdoğan, “Fakat, ‘bitti mi’ derseniz, ben bittiğine henüz inanmıyorum, daha çok çalışacağız. Bu virüs aynen kanser gibi, kim bilir daha nerelerde neler çıkacak, takip edeceğiz, çıkaracağız. Adeta metastaz yapmış. Bunların temizlenmesi gerekiyor” açıklamasında bulundu.

'Adalet binalara yazılan bir kavram değil'

Yapılan atamalarla hakim ve savcı sayısındaki eksilmenin şu anda fazlasıyla telafi edildiğini aktaran Erdoğan, hak arama yollarının genişletilmesi bakımından yapılan hukuk devrimlerine ilişkin konuştu. Erdoğan, “Türkiye, Fırat’ın kıyısında kaybolan kuzunun sorumluluğunu üzerinde taşıyan yöneticilere, bunun hesabını soracak hakimlere ve savcılara sahip olduğu müddetçe Allah’ın izni ile kimse sırtımızı yere getiremez. Bu ülkede adaleti sadece binaların üzerinde yazılan bir kavram değil, hayatın her alanını kavrayan bir ışık olarak göstereceğinize inanıyorum. Cumhurbaşkanı olarak hakka ve adalete uygun davrandığınız, adına karar verdiğiniz milletimize hizmet yolunda çalıştığınız sürece daima yanınızda olduğumu bilmenizi isterim” şeklinde konuştu.

“Vereceksen bu parayı ver, bizi oyalama” 


Türklerin millet olarak hiçbir zaman güvenliği, adaleti, refahı kendisi için isteyen, bu uğurda başkalarını sömürmeyi meşru gören bir anlayışa sahip olmadığını kaydeden Erdoğan, “Bunun için çevremizdeki komşularımızın, dostlarımızın başı dara düştüğünde birilerinin yaptığı gibi sınırlarımızı kapatıp keyfimize bakmadık. Önce canını ve namusunu kurtarmak için ülkemize sığınan mazlumlara kapılarımızı açtık. Suriye’den 3,5 milyon, 500 de Irak’tan, hepsi misafirimiz oldu. Avrupa ülkeleri bizim gösterdiğimiz ev sahipliğini gösteremedi. Dünyada hiçbir ülkenin göze alamayacağı bir riskin altına girmekte bir an bile tereddüt etmedik. İnsan hayatından daha değerli bir şey görmediğimiz için hiç kimseyi zalim rejimin ya da terör örgütlerinin pençesinde bırakmadık, hepsine de kucak açtık. 7 yıldır bu yükü şikayetçi olmadan taşıyoruz. Ülkemize sığınan herkesin eğitim, sağlık başta olmak üzere tüm ihtiyaçlarını karşıladık. Bütün dünyayı, özellikle de Avrupa’yı mülteci korkusunun sardığı, hatta bunun bir paranoyaya dönüştüğü dönemde ülkemizdeki sığınmacılara sağladığımız bu imkanlar her türlü takdirin üzerindedir. Buna karşılık bize verilen sözler tutulmadı. Geri Kabul Anlaşması’nın ardından serbest dolaşımın devreye sokulacağı söylendi, yapılmadı. Sığınmacılara verilen hizmetler için ülkemize 3 milyar euro, artı 3 milyar euro destek verileceği söylendi şu ana kadar kasamıza giren 850 milyon eurodur. Bu da bizim milli bütçemize değil, dolaylı yollarla Kızılay’ımıza, AFAD’ımıza gelen destektir. Araya bir sürü kurum sokarak vaat ettikleri paranın kullanımını zorlaştırıyor, adeta yokuşa sürüyorlar. Buyur gel kampları gez, çadır kentlerimizi gez, oralarda verilen hizmetleri gör, ne yaptığımız gör, ona göre vereceksen bu parayı ver, bizi oyalama. Bu milletin bir şahsiyeti, izzeti, onuru, gururu var, bizim gururumuzla oynayamazsın. Bunlar böyle alışmışlar. Kapılarında süründüreceklerini sanıyorlar ama Türk milleti böyle bir millet değil, biz asaletimizden taviz vermeden bu çalışmalarımızı yaptık, yapacağız. Şimdi ikinci 3 milyar euroluk kısmı konuşuyorlar. Ama biz daha birincisini tamamen alabilmiş değiliz ki. Sığınmacılar için kurduğumuz kamplar. Oralarda verdiğimiz hizmetler, şehirlerimizde kalan misafirlerimiz için sağladığımız şartlar ortada. Pazartesi günü Varna’da bir araya geleceğiz ve konuşacağız. Çekilen resimleri, videoları önlerine koyacağım, ‘buyur’ diyeceğim. Verecekseniz verin, vermeyecekseniz dürüst olun. Biz de adeta bir umut kapısında bekler duruma gelmeyelim. Buna rağmen illa ‘proje’ diye ısrar edilmesini, illi bir takım uluslararası kuruluşların aracı olarak dayatılmasını biz iyi niyetle bağdaştıramıyoruz. Yardımcı olurlarsa sadece sözlerini tutmuş olurlar. Serbest dolaşım gibi vaat ettiklerini paranın da üzerine yatacaklarsa kendileri bilir” ifadelerini kullandı. 
Avrupa’nın Türkiye’ye karşı iyi niyetle bağdaştırılmayan tavırlarının bunlardan ibaret olmadığını belirten Erdoğan, “Bugün ülkemize karşı faaliyet gösteren ne kadar terör örgütü mensubu varsa hepsi de Avrupa’da baş tacı edilirken, bunlara ücretsiz olarak silahlar verilirken, bunlar bize karşı kullanılırken, işte Afrin’de gördünüz, Fırat Kalkanı Harekatı’nda gördünüz, bize verdikleri sözleri tutmadılar” açıklamasında bulundu.

http://www.enpolitik.com/haber/161166/adalete-sizmis-feto-henuz-bitmedi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*