"Çiftlik Bank" nedir?

Kısa sürede on binlerce üyeye ulaşan sanal çiftlik oyunu, vatandaşların şikayet ve ihbarları üzerine medya gündemine oturdu. Çiftlik Bank'ın ne olduğuna dair ise birçok soru oluştu...
Eklenme Tarihi: 14.03.2018 20:24:35 - Güncellenme Tarihi: 14.03.2018 20:24:35

Sakarya'da Geyve Cumhuriyet Başsavcılığı usulsüz faaliyet yürütüldüğü iddiasıyla Çiftlik Bank yöneticileri hakkında soruşturma başlatmıştı. Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturma kapsamında, Çiftlik Bank Yönetim Kurulu Üyesi Cemal Çolak'ın İstanbul'da gözaltına alınmasıyla birlikte akıllarda "Çiftlik Bank" nedir sorusu meydana geldi.

Çiflik Bank nedir?

KKTC merkezli internet üzerinden oynanan sanal bir oyun olan Çiftlik Bank'ta iddiaya göre, 200 bin TL yatırana aylık 50 bin lira kazanç vaat edilerek sanal çiftlik hayvanları satılıyor. Kişiler siteye üye olduktan sonra sanal tarım yatırımları gerçekleştirebiliyor.

Kişiler, yatırdığı paraya göre, tavuk, arı veya keçi satın alabiliyor. Üyelere, sanal yatırımın ardından yüzde 40’a yakın kazanç sağlandığı iddia ediliyor. Sistem içindeki ödeme trafiği ise Papara adı verilen bir yazılım kullanılarak sağlanıyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında harekete geçti. “Çiftlik Bank” isimli sistemi işlettiği anlaşılan Fame Game Hayvancılık Sanayi ve Ticaret A.Ş.‘nin de bulunduğu bazı şirket ve organizasyonları denetim kapsamına aldı. Bakanlığın, benzer yapıların tespiti ve denetimine ilişkin çalışmalarının devam ettiğine işaret edildi.

Kaynak: indigodergisi.com

Fotoğraf: aydınlık.com.tr

Enpolitik/Hanzade Karaşın

http://www.enpolitik.com/haber/161028/ciftlik-bank-nedir.html

Sizin Yorumunuz:

*
*