"Güçlü Türkiye, güçlü Azerbaycan"

Başbakan Binali Yıldırım, Azerbaycan Meclis Başkanı Esadov ile görüşme yaptı. Başbakan Yıldırım'ın görüşmesinin temelinde güçlü Azerbaycan ve güçlü Türkiye vurgusu vardı.
Eklenme Tarihi: 14.03.2018 17:15:35 - Güncellenme Tarihi: 14.03.2018 17:15:35

Başbakan Binali Yıldırım, Azerbaycan Meclis Başkanı Esadov ile görüşme yaptı. Başbakan Yıldırım'ın görüşmesinin temelinde güçlü Azerbaycan ve güçlü Türkiye vurgusu vardı.

"Türkiye ve Azerbaycan ilişkisi daha ileri gitmeli"

Başbakan Binali Yıldırım, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile yaptığı görüşmede iki ülke ilişkilerinin yeniden görüşülmesi gerektiğine vurgu yaparak ilişkilerin daha ileriye taşınması gerektiğini belirtti.

Başbakan Yıldırım, geçen günlerde Hocalı Katliamı'nın yıl dönümünü geride bıraktıklarını anımsattı.

Hocalı Katliamı'na ilişkin TBMM'de bir sergi açıldığını hatırlatan Yıldırım, "Açılan sergi, esasında Hocalı'da yaşanan vahşeti, insanlık dışı katliamı en açık şekilde gösteriyor. Tabii ki Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ meselesi hala kanayan bir yaradır. Mutlaka bu yanlış, günün birinde düzelecektir. Biz buna inanıyoruz. Türkiye, her zaman Azerbaycan'ın bu haklı davasında yanında olmaya devam edecektir." ifadelerini kullandı.

"Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesi stratejik bir öneme sahip"

"Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan arasında 2004 yılında başlatılan Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesinin bir demiryolu projesinden çok daha öte Azerbaycan ve Türkiye arasında kesintisiz ulaşımı sağladığı gibi bütün bu Orta Asya ve Uzak Doğu coğrafyasını Kafkaslar üzerinden Avrupa’ya bağlayan stratejik öneme sahip bir proje olduğunu belirtti. TANAP projesinin bu sene sonunda açılması öngörülüyor.

Başbakan Yıldırım, Tercihli Ticaret Anlaşması ile iki ülke arasındaki ürün çeşitliliğinde artışlar meydana geldiğini aktardı.

"Türkiye-Rusya ilişkilerinin olumlu etkisi var"

Azerbaycan ile Türkiye arasındaki karşılıklı yatırımların her iki ülkede 10 milyar doların üzerine çıktığını vurgulayan Yıldırım, "Gelecek yılları dikkate aldığımızda güçlü Azerbaycan, güçlü Türkiye bir anlamda bölgenin teminatı olacaktır. Bazı ülkelerin, Azerbaycan ve Türkiye üzerindeki olumsuz faaliyetleri, uluslararası milletleri etkileme gayretleri de sonuçsuz kalacaktır. Türkiye-Rusya ilişkilerinin gelişmesi de bölgenin gelişmesine katkı sağlıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Yıldırım, öte yandan Azerbaycan'ın Kafkasların sigortası olduğunu ifade ederek, "Bölgenin istikrarının devam etmesi bakımından Azerbaycan'ın güçlü olması, Azerbaycan ve Türkiye münasebetlerinin daha da ileri gitmesi lazım." diye konuştu.

Yıldırım, yarın düzenlenecek 6. Bakü Küresel Forumu'nda tüm bu konuların detaylı şekilde ele alınacağını sözlerine ekledi.

Görüşmede, AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Necdet Ünüvar, MHP İstanbul Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu, eski TBMM Başkanı Hikmet Çetin, Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız, Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral ve Başbakanlık Dış Politika Başdanışmanı Kerim Uras da yer aldı.

http://www.enpolitik.com/haber/161020/guclu-turkiye-guclu-azerbaycan.html

Sizin Yorumunuz:

*
*