Türkiye istedi, Rusya hızlandırdı!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile bir araya geldi. ;Suriye, Kuzey Afrika ve Ortadoğu meselelerini de ele alındığı toplantının ana gündeminde ise, Soçi Zirvesi vardı.
Eklenme Tarihi: 14.03.2018 15:55:22 - Güncellenme Tarihi: 14.03.2018 15:55:22

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye-Rusya 6. Ortak Stratejik Planlama Grubu (OSPG) Toplantısı kapsamında Moskova'da ortak basın toplantısı düzenledi.

Sergey Lavrov, mevkidaşı ile Türkiye'de nisan başında yapılacak Soçi Zirvesi'nin ana gündem maddelerini ele aldıklarını söyledi.

Ekonomik kurum ve kuruluşların faaliyetleri çerçevesinde geçen sene ticaret hacminin yüzde 37 arttığını ifade eden Lavrov, tarım ürünleriyle ilgili karşılıklı yaptırımların kaldırılması konusunda mutabakat sağladıklarını, bürokratik engellerin kaldırılması konusunda çalışacaklarını anlattı.

"Rus vatandaşlara vize serbestisi"

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, geçen sene 4,6 milyon Rus vatandaşının Türkiye’yi ziyaret ettiğini ve böylelikle Almanya’nın önüne geçtiklerinin altını çizdi. Lavrov, "Türkiye’ye yönelik vize rejiminin kolaylaştırılmasına yol açacak adımları görüştük. Bu adımlar vizenin kaldırılmasına yönelik bir girişim olabilir." diye konuştu.

Çavuşoğlu ile Suriye, Kuzey Afrika ve Ortadoğu meselelerini de ele aldıklarını söyleyen Lavrov, üç ülkenin liderlerinin kararları ve talimatları doğrultusunda Soçi Kongresi sonunda alınan kararların Suriye sorununun çözümüyle ilgili görüşmelerin temelinde bulunduğunu anlattı.

Lavrov, hem ikili iş birliğinin hem de uluslar arası platformlarda eşgüdümlü hareket ediyor olmalarının ÜDİK toplantısına katkıda bulunacağını kaydetti.

S-400 füze sisteminin ihracatıyla ilgili iki ülke arasındaki kontratın hayata geçirilmesini ele aldıklarını vurgulayan Lavrov, bu konudaki iş birliğinin iki ülke lideri arasındaki mutabakat doğrultusunda ilerlediğini dile getirdi.  "Türk partnerimiz bizden teslimat süresinin azaltılmasını istedi. Biz de bu konuyu olumlu değerlendiriyoruz." diye konuştu.

Sergey Lavrov, eski Rus ajanı Sergey Skripal ve kızı Yulia'nın İngiltere'de kimyasala maruz kalarak zehirlenmesiyle ilgili soruya bu konuda Rusya'nın suçlanamayacağı yanıtını verdi.

Rusya'nın Skripal ve kızının maruz kaldığı kimyasal örneklerine erişim talebinde bulunduğunu, ancak bunun reddedildiğini belirten Lavrov, zehirlenmeyle ilgili Rusya'ya yöneltilen suçlamalar için "Bunun saçma olduğu yönünde halihazırda açıklama yapmıştık. Bununla hiçbir ilgimiz yok." değerlendirmesini yaptı.

İki bakan basın toplantısının ardından çalışma yemeğine geçti.

http://www.enpolitik.com/haber/161017/turkiye-istedi-rusya-hizlandirdi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*