Sosyal medyada Uber tartışması

Son günlerin en sık tartışılan konularından biri şüphesiz Uber taksi oldu. Sarı taksilerle Uber arasında yaşanan tartışma sosyal medyanın da en çok konuştuğu konu oldu.
Eklenme Tarihi: 12.03.2018 16:57:51 - Güncellenme Tarihi: 12.03.2018 17:21:20

Tıpkı sokakta, iş yerinde, televizyonda olduğu gibi sosyal medyada da en çok Uber tartışılıyor. Dünyanın birçok yerinde internet üzerinden taksi hizmeti veren Uber ülkemizde faaliyete geçtiği günden beri sarı plaka taksiler tarafından 'vergi kaçırdığı, haksız kazanç elde ettiği ve kendi ekmeklerine göz dikildiği' şeklinde yorumlanıyor.

Sarı plaka taksicilerin bugün İstanbul'da yaptığı eylemin ardından sosyal medya bir kez daha Uber ile sarı plaka taksiyi konuşur oldu. Popüler sosyal medya uygulaması Twitter'da bugün en çok Uber konuşuldu. #uberedokunma diyerek konu başlığı açan kullanıcılar 11 bine yakın twit attı, twitlerden birkaç tanesi  şunlar:

"-8.5 aylık hamileydim ve bostancı köprüsü kilit diye almamıştı beni tam köprünün altında duran taksici. hala düşünüyorum acaba fark etmemiş miydi diye. hayır kötü olabilir insan, tamam da, o kadar kötü olamaz diye düşünüyorum hala. #uberedokunma

-4 sene önce kolum parçalandı gece 2 de taksi çevirdim, binerken kanı farkedip kapısı açık halde gazlayarak kaçtı, aracı kirlenmesin diye. Sonrasında yolda baygın halde zabıta ekipleri beni acile yetiştirdi. 3 ameliyat oldum. O yüzden en iyi taksicinin....  #uberedokunma

-Kısa mesafe alma. Yağmurda alma. Yol bilmeyeni dolaştır. Kadınlara sark. Trafik kurallarını hiçe say. Fiş iste düşmanlık yapsın. Arabalar leş gibi.Turistleri dolandır. Hava limanında bomba patlar 100 usdye insan taşı. Bu yüzden #taksi değil #uber . #uberedokunma"

'Sarı Taksi başlığı açıldı'

Öte yandan  #uberedokunma başlığının ardından, buna karşılık 'Sarı Taksi' başlığı da açıldı. 4 bine yakın 'Sarı Taksi' başlığı altında twit atan kullanıcıların çoğunluğu yine Uber'i savunurken, hükümetin bir an önce sarı taksilerle ilgili bir takım düzenleme ve iyileştirme yapmasını istedi. Sarı taksi ile ilgili atılan twitlerden bazıları şöyle:

"-Taksici sorununa karşı überi savunmak = işid'i bahane ederek pkk güzellemesi yapmak. #uberedokunma sarı taksi – über

-Yıl olmuş 2018, siz hala taksiye mi biniyorsunuz yoksa? Ben yürüyorum. Bu yüzden uber ve sarı taksi tartışmalarına çok uzağım.

-Çözüm şu: UBER ile ilgili hükümet yetkililerinin çıkıp 1-2 kelâm etmesi icap ediyor. Kısa mesafede sorun çıkaran, güzergâh beğenmeyen, kaba davranan, para üstü verirken mırıldanan, fatura isteyince üfleyip vergi verdiğini iddia eden sarı taksi terörü başka türlü bitmez!"

kaynak: twitter.com

haber: enpolitik/ Melek S. Tunç

http://www.enpolitik.com/haber/160919/sosyal-medyada-uber-tartismasi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*