Erbaş'tan "ilahiyatçılar tartışması" açıklaması

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, gündemdeki tartışmalarla İslam'ın hedef aldığının altını çizerek, bu doğrultuda hak ve hakikat sorumluluğuyla dikkatli olunması gerektiğini söyledi.
Eklenme Tarihi: 11.03.2018 18:11:38 - Güncellenme Tarihi: 11.03.2018 18:13:01


Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Ali Erbaş, gündemdeki "ilahiyatçılar" tartışmalarına ilişkin açıklama basın toplantısı düzenledi.

Erbaş,"Herkes İslam hakkında konuşurken hak ve hakikate karşı sorumluluğun gereği dikkatli olmak durumundadır. Herkes, metodolojik olarak hesabı verilemeyecek kişisel, aceleci ve popülist söylem ve yaklaşımlardan kaçınmak zorundadır." dedi.

"Öfke ve nefret üreten davranışlar Müslümanlara zarar vermektedir"

Erbaş, şöyle devam etti:

"İslam’ın temel kaynaklarını, doğru bilginin metot ve yöntemini dikkate almayan, birlik ve beraberliğimizi zedeleyen, hikmeti göz ardı eden, ayrıştırıcı ve ötekileştirici yaklaşımlar; itici, kırıcı, katı ve kaba bir dil; bulanık ve gizemli bir üslup ile sahte ve yapmacık tavırlar; öfke ve nefret üreten davranışlar her şeyden önce Müslümanlara zarar vermektedir."

"İslam'ın kendini hedef almaya neden olan yaklaşımlar kabul edilemez"
Erbaş, toplumun birlik ve kardeşlik harcını oluşturan İslam ve onun değerleri üzerinden, özensiz haber ve yorumlarla yanlış algılar oluşturarak, adeta İslam'ın kendini hedef almaya neden olan yaklaşımların da kabul edilemez olduğunu söyledi.

http://www.enpolitik.com/haber/160883/erbastan-ilahiyatcilar-tartismasi-aciklamasi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*