Özdağ ve Beraberindeki Heyet Kardeş Azerbaycan’da

Türk Dünyası’na verdiği önem ve sunduğu hizmetler büyük takdirle karşılanan AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ ve beraberindeki heyet, Azerbaycan Milli Meclisi'nin 100'üncü kuruluş yıl dönümü vesilesiyle düzenlenen etkinliklere katıldı.
Eklenme Tarihi: 10.03.2018 18:23:08 - Güncellenme Tarihi: 10.03.2018 18:37:24

 AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ ve beraberindeki Türk Parlamenterler Azerbaycan Milli Meclisi'nin 100'üncü kuruluş yıl dönümü vesilesiyle düzenlenen etkinliklere katıldılar.

Azerbaycan’ın evsahipliğinde gerçekleşen ve futbol turnuvasının da yer aldığı etkinliklere Ukrayna, Litvanya ve Polonya’da katılıyor. Turnuvanın ilk maçında Polanya Parlamenterler Futbol takımı karşısında 4-1 galip gelen TBMM Parlamenterler Futbol takımı 2. Maçını Ukrayna ile yapacak ve galip gelmesi halinde evsahibi Azerbaycan ile 11 Mart Pazar günü final maçına çıkacak.

Azerbaycan Milli Meclisi'nin 100'üncü kuruluş yıldönümü vesilesiyle çeşitli temas ve etkinliklerde bulunan Türkiye Büyük Millet Meclisi Parlamenter Futbol takımında yer alan Milletvekilleri ilk olarak Azerbaycan'ın merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in kabrini ve Azerbaycan şehitliğini ziyaret etti. Daha sonra Azerbaycan Milli Meclisi oturumuna konuk olan AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ ve beraberindeki Türk heyeti Letonya, Polonya ve Ukrayna parlamentolarından katılım gösteren heyetlerle birlikte mutabakat zaptı imzalamak üzere bir araya geldiler. Özdağ ve beraberindeki heyet Kafkas İslam Ordusu Şehitliği'ni ziyaret etti ve şehitleri saygıyla anarak, dualar okudular.

'Türk Parlamenterlerden Galibiyet'

Düzenlenen etkinlikler kapsamında ülkeler arası dostluğu pekiştirmek ve geliştirmek amacıyla düzenlenen futbol dostluk turnuvasına da katılan 5 Ülkenin Parlamenterleri arasında başlayan maçlarda ilk müsabakada Türkiye Polanya’yı 4-1 yendi. İkinci maçına bugün çıkacak olan TBMM Parlamenter futbol takımı Ukrayna karşısında da galip gelmesi halinde finalde Azerbaycan ile şampiyonluk maçına çıkacak.

"Hep Birlikte Direneceğiz"

Türkiye’nin ve Azerbaycan’ın tarih ve talih sarkacının tek millet iki devlet olarak birlikte yükseldiğini kaydeden AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, “Azerbaycan Milli Meclisi’nin kuruluşunun 100. Yılı nedeniyle Azerbaycan’da bulunuyoruz. Bu vesile ile Haydar Aliyev’i rahmetle anıyorum. İlhan Aliyev’e de Türkiye’nin her zaman yanında yer aldığı ve desteğini sunduğu için teşekkür ediyoruz. Teröre sömürgeci emperyalistlerin ayak oyunlarına karşı hep birlikte direneceğiz. Bilindiği üzere Azerbaycanlı kardeşlerimiz  70 yıl kadar Komünizmin baskısı altında kaldılar. Tarihlerinden, dillerinden, inançlarından taviz vermediler. İnşallah ebediyete kadar da özgür, bağımsız ve zengin bir ülke olarak yaşayacaklar. Geçmişte Zeynel Abidin Tagiyev’in ve ‘Bir kez yükselen bayrak bir daha inmez diyen’ Azerbaycan kurucu Cumhurbaşkanı Emir Resulzade’in kahramanlıklarını biliyoruz. O günden bu güne kadar Enver Paşa, Nuri Paşa, Zeynel Abidin Tagiyev, ile çok önemli bir direniş mücadelesi verdiler, kahramanlıklar gösterdiler. Türkiye-Azerbaycan stratejik ortaklığı aynı zamanda Türk Dünyası’na bir ışık olacak ve diyaloğumuzun artmasına vesile olacak. Kafkaslar’dan Kerkük’e kadar bir yapı varsa bu yapı içerisinde acımızı paylaşarak azaltacak, sevincimizi de yine paylaşarak çoğaltacağız inşallah” dedi.

'Dil ve Düşünce Ortaklığı Zenginleşerek Sürüyor'

Türk Dünyası’nın önemli isimlerinden Kırım Türklerinden eğitimci, yayıncı ve politikacı İsmail Gaspıralı’yı da yaptığı açıklamada anan Özdağ, “Gaspralı’nın Türk dil ve düşüncesinde ortak birliği savunduğunu kaydetti. AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, “63 yıllık hayatı boyunca Türk dil ve edebiyatının gelişmesi, Tercüman Gazetesinin Türk Dünyası’nın sesi olabilmesi için çalışmaları bulunan İsmail Gaspıralı “Dilde, fikirde, işte birlik” sözüyle Türk halklarındaki birlikteliğin temel ilkelerini oluşturmuş ve günümüzde de bu söz bu birlik mücadelesinin hedefini göstermiştir” diye konuştu.

kaynak: enpolitik/Melek S. Tunç

http://www.enpolitik.com/haber/160843/ozdag-ve-beraberindeki-heyet-kardes-azerbaycanda.html

Sizin Yorumunuz:

*
*