Başbakan Yıldırım: Çözüm Mözüm Yok!

Başbakan Binali Yıldırım AK Parti Siyaset Akademisi açılışında konuşuyor.
Eklenme Tarihi: 09.03.2018 15:04:08 - Güncellenme Tarihi: 24.12.2019 12:58:40

AK Parti Siyaset Akademisi Açılış konuşmasını yapan Başbakan Binali Yıldırım, "Terör bu ülkenin yıllarını çaldı insanlarımıza büyük acılar yaşattı. Artık terör belasını bu milletin gündeminden söküp atmak gerektiğinin bilincindeyiz. Mücadelemiz terör bu topraklardan yok olana kadar bitmeyecek.

Bazen çözüm süreci diyorlar buradan müsaadenizle söylüyorum çözüm mözüm yok. Çözüm terörün bu ülkeden defolup gitmesi Kürt, Türk, Arap, Çerkez, herkesin ay yıldızlı bayrağın altında kucaklaşmasıdır. Çözüm budur başka çözüm yok" dedi. 

Yıldırım, Afrin'e yönelik harekatın, Türkiye Cumhuriyeti'nin teröre asla geçit vermeyeceğinin bütün dünyaya ilanı olduğunu vurgulayarak, Türkiye'nin hiç kimsenin toprağında gözü olmadığını bildirdi.

"Terör unsurlarıyla topyekun mücadelemizi sürdüreceğiz"

Türkiye'nin topraklarına, istiklaline, istikbaline kastedenlere de her zaman hak ettikleri cezayı vermesini bildiklerini belirten Yıldırım, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bu harekat, gücünü aziz milletin duasından, niyazından alıyor. Bu operasyon, bölgeye barışı ve huzuru geri getireceği gibi terör örgütlerinin zulmü altındaki Arap, Kürt, Türkmen kardeşlerimizin de kurtulmasına vesile olacak. Bu yüzden adı Zeytin Dalı Harekatı. Dün Fırat Kalkanı Harekatıyla Cerablus'a, Bab'a gelen huzur, yarın inşallah Afrin'e de gelecek. Türkiye'yi eleştirenler, önce geçmişlerine kendi ahvallerine bir baksın. Hem teröre gizli ve aşikar destek vereceksiniz hem de Türkiye'ye ayar vermeye çalışacaksınız. Yağma yok, bu tutarsızlıktır, bu yanlış hesaptır, biz bu yanlışın bir parçası olmayacağız. Şartlar ne olursa olsun, Türkiye olarak PKK ve uzantılarıyla PYD/YPG, DEAŞ, FETÖ gibi terör unsurlarıyla topyekun mücadelemizi sürdüreceğiz. Dünyada barış ve adalet gerçekten olacaksa bunun için ülkelerin dürüst ve tutarlı davranması gerekiyor."

Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Dünya 5'ten büyüktür" sözünü hatırlatarak, "Bazı dostlarımız içi boş 'sözde soykırım' iddialarıyla uğraşacağına Doğu Guta'da yaşanan vahşeti görmelidir. Doğu Guta'da kadınlar, kundaktaki çocuklar katlediliyor. Doğu Guta'da insanlık büyük bir cinayete kurban gidiyor. Dün Kudüs'ü nasıl savunduysak, bugün de Doğu Guta halkının ve mazlumların yanında olacağız." ifadesini kullandı.

Suriye meselesinde kalıcı siyasal bir çözüm istediğine dikkati çeken Yıldırım, bu kapsamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İran, Rusya ve diğer koalisyon ülkeleriyle çok yoğun teması ve gayreti olduğuna değindi.

Yıldırım, meselenin, konuyu Birleşmiş Milletlere taşımak ve Suriye'nin toprak bütünlüğünü esas alan orada yaşayıp silaha, teröre bulaşmamış bütün etnik grupları bir araya getirerek huzuru, istikrarı tesis etmek olduğunu söyledi.

"Doğu Guta katliamı için maalesef uluslararası camia sessiz"

Başbakan Yıldırım, Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin 'yeryüzündeki cehennem' olarak tanımladığı Doğu Guta katliamında uluslararası camianın sessiz kaldığını vurguladı. Bu yıl ve gelecek yılın, Türkiye için oldukça önemli yıllar olacağına işaret eden Yıldırım, seçimlere en iyi şekilde hazırlanmak için çalışmaların daha da yoğunlaştırılmasını istedi.

Yıldırım, şunları kaydetti:

"Kongrelerimizi yapıyor, yeni dönem için yenileniyor, güç tazeleniyor. Biliyorsunuz, Yenikapı ruhunu yaşatan partimiz, AK Parti, MHP ile cumhur ittifakı yapma kararı aldı. Türkiye'nin geleceğine, milli iradeye vesayet odaklarına 'hayır' diyen her vatandaşımız, cumhur ittifakı sandığında bir araya gelecek. Cumhur İttifakı, 15 Temmuz'da tankların karşısına dikilen demokrasi gönüllülerinin hissiyatına temsil ediyor. Cumhur İttifakı ile inşallah Türkiye'nin önüne çıkarılan engelleri de teker teker aşacağız. Cumhur İttifakı, sadece iki partinin ittifakı değildir, bu milletin, birliğinin, beraberliğinin, kardeşliğinin, bağımsızlık aşkının teminatıdır."

Yıldırım, Siyaset Akademisinin yeni döneminde herkese başarılar dileyerek emeği geçenlere teşekkür etti.

 

http://www.enpolitik.com/haber/160777/basbakan-yildirim-cozum-mozum-yok.html

Sizin Yorumunuz:

*
*