Soy ağacında çıkan sürprizler!

Hürriyet yazarı Gülse Birsel, bugünkü köşe yazısında e-devlet sisteminin soy ağacı uygulamasında alt-üst soy sorgulama yapan bir çok kişinin bazı sürprizlerle karşılaştığını yazdı.
Eklenme Tarihi: 21.02.2018 13:23:10 - Güncellenme Tarihi: 21.02.2018 13:23:10

Hürriyet yazarı Gülse Birsel, bugünkü köşe yazısında e-devlet sisteminin soy ağacı uygulamasında alt-üst soy sorgulama yapan bir çok kişinin bazı sürprizlerle karşılaştığını yazdı. Birsel, bu uygulama sayesinde bazı doğru bilinenlerin yanlış çıkmasıyla kişilerin önyargılarının kırılmasına olanak sağlayabileceğini kaleme aldı.

İşte yazının konuyla ilgili bölümü:

"Pek çok ilginç hikâye dinliyorum eşten dosttan.

E-devlet’ten alt-üst soy sorgulayan pek çok vatandaşın, ilginç sürprizlerle karşılaştığı oluyor.

Oldukça muhafazakâr bir aileden gelen bir dostum, dedesinin babasının Ortodoks bir Gagavuz Türkü olduğunu öğrendi. Yine benzer bir ailede Ukrayna’dan göç etmiş bir büyük nine bulundu. Alevi bir arkadaşım, dedesinin dedesine verilen ismi ilginç bulup aile büyüklerinden araştırdı, büyük dedenin çok dindar, hatta tarikat mensubu bir Sünni olduğunu öğrendi. Aynı şekilde memleketlerde de büyük sürprizler var. Doğdukları şehirlere dair fanatik bir sevgi ve hemşerilik bağı besleyenler, atalarının yüzyıllardır oradan olduğunu düşünenler, bir bakıyor ki, fazla geriye gitme, dedeleri, babaanneleri henüz 1930’larda başka bir şehirde, başka bir coğrafi bölgede doğmuş.

“Bizim aile ful Balkan göçmeni, onun için böyle sarışın mavi gözlü ve Avrupai tipliyiz” diye hava atan güzellerden Adanalı, Kayserili çıkanlar, ya da tam tersi durumdakiler...

Melissa’ların, Çisem’lerin Dudu isimli nineleri... (Ki bizde de var bir Dudu nine!)

“7 göbek İstanbulluyuz” diyenlerin 7 göbek Bayburtlu dedeleri...

Ezcümle...

Bu bilgilerin hiçbiri bizi daha değerli, veya daha az değerli yapmaz. Soyumuz sopumuz, memleketimiz değil, bu hayatta ne yaptığımız, neye inandığımız, şu vatanda ne işe yaradığımızdır önemli olan.

Ama e-devlet’in bu hizmeti önyargıları, kutuplaşmaları bir miktar kırarsa...

Bazı düşmanlıkların, sebepsiz ayrışmaların anlamsızlığını öğretirse...

Bu topraklarda hepimizin birbirine daha çok hoşgörü ve sevgiyle bakmasını sağlarsa...

“O her şeyden önce benim vatandaşım” cümlesinin değerini yükseltirse...

E-devlet’in gelmiş geçmiş en ama en büyük, en anlamlı servisi olur!

Ha ben sorgulamadım mı? Tabii sorguladım. Pek bir sürpriz çıkmadı. Baba tarafım Uşak’ta, anne tarafımın bir kolu Ordu’da, bir kolu İstanbul’da uzun uzun yaşamış. En azından 1850’lerden bu yana, öyle görünüyor.

Bu vesileyle memlekette huzur ve kardeşlik diliyor, kütüklerde yer alan Uşak Merkez’e, Ordu Gölköy’e ve İstanbul Eminönü’ne selam gönderiyorum!"

http://www.enpolitik.com/haber/159910/soy-agacinda-cikan-surprizler.html

Sizin Yorumunuz:

*
*