"Arabuluculukta başarı ile Türkiye kazandı"

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili ve AK Parti İstanbul Milletvekili Fatma Benli, bazı açıklamalar yaptı.
Eklenme Tarihi: 18.02.2018 11:50:55 - Güncellenme Tarihi: 21.12.2019 19:53:50

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili ve AK Parti İstanbul Milletvekili Fatma Benli, bazı açıklamalar yaptı. Türkiye ve dünya nüfusunun her geçen gün arttığını, buna bağlı olarak da hukuki uyuşmazlık sayısının ciddi oranda yükseldiğini belirterek, "Yargı tarihi açısından devrim niteliğinde sayılabilecek arabuluculukta yakalanan başarıyla hem taraflar hem de Türkiye kazandı. Arabuluculuk yolu ile daha az masrafla, kısa zamanda adalete erişimin sağlanıyor hem de yargının yükü azalıyor." dedi.

Toplumsal barışı sağlamak için bireylerin anlaşmazlıklarının, hızlı ve etkin olarak çözülmesi gerektiğini ifade eden Benli, AK Parti iktidarında hızlı ve etkin adalete erişim için yeni Bölge Adliye Mahkemeleri kurulduğunu, bir çok hukuki düzenleme yapıldığını, yeni hakim alımlarına ve hakimlerin meslek içi eğitim seminerlerine ağırlık verildiğini bildirdi.

Bu kapsamda, yargıdaki yığılmanın ve uzun süren davaların önüne geçmek için alternatif çözüm yollarının denenmesi amacıyla 2012'de de arabuluculukla ilgili yasa çıkartıldığını anımsatan Benli, Arabuluculuk Sistemiyle mahkemeye gidilmeden tarafların resmi arabulucu eşliğinde kendi aralarında anlaşmasıyla masraflı ve uzun süren yargı yükünün azaltılmasının hedeflendiğini aktardı.

Arabuluculuk sistemi sayesinde uyuşmazlığı, uyuşmazlığın taraflarının çözdüğünü, böylece her iki tarafın da kazandığını vurgulayan Benli, sonucun her iki tarafın kararı olması nedeniyle yeni ihtilafların doğmadığına, tarafların, tekrar dava açma yoluna gitmediğine işaret etti.

Benli, İş Mahkemeleri Kanunu'nun yürürlüğe girmesiyle iş uyuşmazlıklarında ara buluculuğun 1 Ocak'tan itibaren zorunlu hale getirildiğini ve 10 bin uyuşmazlıktan 7 bin 100'ünde anlaşma sağlandığına değinerek, şöyle devam etti:

"Toplumda uzlaşma kültürünün yayılması, insanların birbirini dinlemesi ve yargının yükünün azaltılması amacıyla hayata geçirilen arabuluculuk uygulamasının yürürlüğe girdiği 2012 yılından bu yana, 30 Kasım 2017 tarihi itibariyle Arabuluculuk Daire Başkanlığına ulaşan 23 bin 108 arabuluculuk uygulamasından, 20 bin 590'ında anlaşma sağlanırken 2 bin 518 uygulamada anlaşma sağlanamamıştır. Yani, uygulamanın yürürlüğe girdiği günden bugüne arabuluculukta yüzde 89 oranında başarı sağlanmış oldu.

Yargı tarihi açısından devrim niteliğinde sayılabilecek arabuluculukta yakalanan bu başarıyla hem taraflar hem de Türkiye kazandı. İnsanların gönüllü şekilde uzlaşma iradesiyle oturduğu arabuluculuk masası aslında kaybedeni olmayan iki tarafın da kazandığı bir masa. Arabuluculuk yolu ile daha az masrafla, kısa zamanda adalete erişimin sağlanıyor hem de yargının yükü azalıyor."

http://www.enpolitik.com/haber/159704/arabuluculukta-basari-ile-turkiye-kazandi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*