Kardak kayalıkları gerilimi sona erdi

Başbakan Binali Yıldırım ile Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın telefonla görüştü.
Eklenme Tarihi: 16.02.2018 14:45:44 - Güncellenme Tarihi: 16.02.2018 14:45:44

Başbakan Binali Yıldırım ile Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın telefonla görüştü.

12 Şubat Pazartesi gecesi Yunan Sahil Güvenlik ekiplerinin Kardak kayalıklarını geçerek Türk karasularına girmesiyle başlayan gerginlik, Başbakanların telefonda görüşmesi ile sona erdi.

Başbakan konuştu, sular duruldu
Yunan yetkililerin yaptığı açıklamaların ardından Başbakan Binali Yıldırım, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile telefonda görüşmüştü. Yıldırım ile Çipras'ın görüşmesinde Ege Denizi’nde, komşu Yunanistan’la son dönemde yaşanan gerginlikten rahatsızlık duyduğumuz, tansiyonun düşürülmesi, için Yunanistan’ın gerekli tedbirleri almasını beklediğimiz vurgulanmıştı. Bu hususta gerektiği takdirde, iki tarafın üst düzeyli askeri yetkililerinin bir araya gelmesinin yararlı olacağı konusunda mutabık kalınmıştı. Görüş farklılıklarına rağmen, görüşme olumlu bir havada cereyan etmiş, sorunların diyalog yoluyla çözümüne ağırlık verilmesi ve güven arttırıcı önlemlerin geliştirilmesi üzerinde durulmuştu.

Gerginlik sona erdi
Bu görüşmenin ardından Türk ve Yunan Sahil Güvenlik ekipleri Kardak kayalıklarına yakın bir bölgede sesiz bir şekilde bekleyişlerini sürdürüyor. 24 saat boyunca Kardak kayalıklarında nöbet tutan Türk askeri kuş uçurtmuyor. 3 gün boyunca 2 hücumbot da bölgede nöbet tutuyordu. Bugün sabah saatlerinden itibaren Türk hücumbotları bölgede görülmedi. 2 Türk Sahil Güvenlik ekiplerinin Kardak kayalıklarında devriye nöbeti tutmaya devam ettiği gözledi. Yunan kara sularında ise Yunan savunmasına ait 1 hücumbotunun bekleyişini sürdürdüğü görüldü.

Kule inşaatı devam ediyor
Öte yandan, Kardak kayalıklarına 2 mil uzaklıkta olan Çavuş adasına ise Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından kule inşa edileceği öğrenildi. Dün deniz araçları ile iş makineleri getirildi. Adaya çıkarılan iş makineleri hızlı bir şekilde kule inşasına başladı. Olumsuz hava şartları nedeniyle bugün ise çalışmalar durduruldu. 24 saat botunca termal kameralarla Kardak kayalıkları gözetlenecek. Bunun yanı sıra gözetleme kulesinin yasadışı geçişleri de önlemesi planlanıyor.

http://www.enpolitik.com/haber/159612/kardak-kayaliklari-gerilimi-sona-erdi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*