Soyunu öğrenmek isteyen vatandaş sıraya girdi!

Aşırı yoğunluk nedeniyle durdurulan alt - üst soyağacı sorgulama sistemi yendin kullanıma açıldı.
Eklenme Tarihi: 15.02.2018 11:07:33 - Güncellenme Tarihi: 30.01.2020 03:28:18

E-devlet uygulamasında geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren yeni bir hizmet olan soyağacı öğrenme sistemi büyük ilgi görmüştü. Aşırı yoğunluk nedeniyle durdurulan soyağacı sorgulama sayfası, yeni güncellemeler ile yeniden kullanıma açıldı. Sistemin yeniden açılması ile birlikte bu sabah saat 08.00'e kadar yaklaşık 1 milyon 400 bin belge üretildi. 

 

İşte e-devlet kapısı üzerinden soyağacınızı sorgulamak için yapmanız gerekenler...

E-devlet sitesindeki Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü bölümü altında yer alan Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama ekranını açıp, ilgili bilgileri konrtol ederek "Belge Oluştur" sekmesine tıklamanız gerekiyor. Kısa yoldan sorgulama sayfasına ulaşmak için arama kısmını da kullanabilirsiniz. Soyağacı başvurusu sonrası, "Talep sıranıza göre alt-üst soy bilgileriniz en kısa sürede hazırlanacaktır. Belgeniz oluşturulduğunda doğrulanmış cep telefonu numaranız veya e-posta adresinize bilgilendirme yapılacaktır." bilgisi paylaşılıyor.

 

Üretilen belgelerde kişilerin yalnızca kendilerine ait alt-üst soy bilgileri yer alıyor. Belgelerde, 6698 Sayılı "Kişisel Verilerin Korunması Kanunu" gereğince kardeşler gibi yan soylarına ait bilgiler ise e-Devlet üzerinden paylaşılmıyor.

 

Haber: Hanzade Karaşın

http://www.enpolitik.com/haber/159534/soyunu-ogrenmek-isteyen-vatandas-siraya-girdi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*