Hayatını konuşarak kazanan biriydi, konuşma yetisini kaybetti

Tuna Huş, 1942 yılında Adana'da dünyaya geldi. TRT‘nin siyah-beyaz olduğu dönemde spiker olarak görev yaptı. Her kelimesi kolaylıkla anlaşılan, yumuşak ses tonuyla hafızalarda yer etti. Hayatını kaybeden Tuna Huş için Allah'tan rahmet diliyoruz.
Eklenme Tarihi: 14.02.2018 12:21:03 - Güncellenme Tarihi: 14.02.2018 13:00:24

Tuna Huş, 1942 yılında Adana'da dünyaya geldi. TRT‘nin siyah-beyaz olduğu dönemde spiker olarak görev yaptı. Her kelimesi kolaylıkla anlaşılan, yumuşak ses tonuyla hafızalarda yer etti. Hayatını kaybeden Tuna Huş için Allah'tan rahmet diliyoruz.

Türkiye onu, TRT'nin siyah-beyaz yayın yaptığı dönemlerde tanıdı. Dönemin Efsane spikeri yaşamını yitirdi. Tuna Huş, filmlere konu olacak hayatına ise bir çok şey sığdırmıştı. Adana'da dünyaya gelen Tuna Huş, 1942 yılında doğdu. Konuşmayı ve anlatmayı seven Huş, TRT'de ekranların siyah-beyaz olduğu dönemde sunuculuğuyla ve renkli kişiliğiyle dikkatleri çekti. Her kelimesi kolaylıkla anlaşılan, yumuşak ses tonuyla hafızalarda yer etti. Senelerce TRT’de görev yaptı. Kuş Dili Eğitim Merkezi’inde eğitmen olarak görev yaptı.

Hayatını konuşarak kazanan biriydi, konuşma yetisini kaybetti

Tuna Huş, 1999 yılında, by-pass ameliyatı oldu, ardından 1,5 sene sonra beyne giden ana damarda pıhtı atması sonucu 2001 yılında beyin kanaması geçirdi ve beyin ameliyatı sonrasında geçirdiği felç nedeniyle konuşma yeteneğini kaybetti. 6 yıl uğraştan sonra biraz konuşmaya başladı.

Yıllar önce verdikleri bir röportajda Tuna Huş'un söylemek istediklerini, ailece yaşadıkları sıkıntıları eşi Berrin Huş anlatmıştı. Eşinin, by-pass ameliyatı olduktan bir buçuk yıl sonra beyne giden ana damarda pıhtı atması sonucu 2001 yılında felç geçirdiğini belirten Huş, eşinin vaktini çoğu zaman televizyon izleyerek geçirdiğini söyledi.
Berrin Huş, eşinin dünyada ne var ne yok her şeyden haber olduğunu gelişmeleri takip edip kendisine aktardığını dile getirdiği röportajda dikkat çeken kısım ise eşi Berrin Hanım'ın kocasının eski arkadaşlarını izlerken farklı bir tavır takındığını belirttiği ve onları daha keyifle izleyip ekranda öğrencilerini görünce çok mutlu olduğunu anlattığı bölüm. Berrin Hanım, röportajda eşinin arkdaşları olan spikerlerin yanlış yaptıklarında ise Tuna Bey'in bu duruma üzülüp suratının asıldığını söylemiş.

Tuna Huş, hayattayken türkçeye gönül vermiş, türkçenin doğru ve düzgün kullanımına oldukça özen gösteren eski TRT Spikerlerindendi. Eşi Berrin Hanım da önceleri Türkçe'nin yanlış kullanılmasına fazlaca üzülen Huş'un çevresindekileri öğrencilerini uyarma ihtiyacı hissettiğinden bahsediyor.

Tuna Huş için Var mısın, yok musun?

Bir dönemin popüler yarışması olan "Var mısın, yok musun?" programını sunan Acun Ilıcalı, Tuna Huş'u unutmadı. O günlerde zor zamanlar geçiren Huş için, yardım gecesi düzenleyen Ilıcalı, özel bir bölümle Paris Hilton'un katıldığı yarışma düzenlemşti. Paris Hiton'un Tuna Huş adına yarıştığı programda 50 bin tl ödül kazanarak Tuna Huş'a yardımda bulunulmuştu.

Bugün aramızdan ayrılan Usta Spikerin ailesine baş sağlığı diliyoruz. Allah rahmet eylesin.

Enpolitik/Derya Budak

http://www.enpolitik.com/haber/159485/hayatini-konusarak-kazanan-biriydi-konusma-yetisini-kaybetti.html

Sizin Yorumunuz:

*
*