14 Şubat Aziz Valentin'i anmak için çıktı

Ekonomi ve piyasalarda gündem oluşturan özel günlerden biri de sevgililer günü. Dünyanın her yerinde hemen hemen kutlanan ve ekonomi açısından alışverişe, hediye almaya mecbur bırakan bu özel günün çıkış noktası ise bambaşka...
Eklenme Tarihi: 14.02.2018 09:29:03 - Güncellenme Tarihi: 14.02.2018 09:52:14

Ekonomi ve piyasalarda gündem oluşturan özel günlerden biri de sevgililer günü. Dünyanın her yerinde hemen hemen kutlanan ve ekonomi açısından alış verişe, hediye almaya mecbur bırakan bu özel günün çıkış noktası ise bambaşka...14 Şubat Sevgililer Günü bu yıl da sevdiklerini özel günde hatırlamak isteyen çiftler tarafından kutlanmaya başlandı.

Çiftlerin korkulu günlerinden biridir sevgililer günü. Çünkü hediye almaya zorunlu kılan bu gün aslında bizim kültürümüzde yok. Bu her yıl kutlanan ve "valentine days" olarak adlandırılan günün çıkışı ise öldürülen din adamı Valentine'nin anısını yaşatmak için doğmuştur.

AZİZ VALENTİN KİMDİ?

İmparator 2. Claudius, Roma’yı kendi katı kuralları ile zalimce yönetirdi. En büyük sıkıntısı, ordusunda savaşacak asker bulamamaktı. Bu durumun tek nedeni aşktı. Romalı erkekler aşklarını, eşlerini bırakmak istemiyordu. Bu yüzden Claudius, Roma’da tüm nişân ve evlilikleri yasakladı.

Aziz Valentine, Claudius zamanında Roma’da yaşayan bir papazdı. Papaz arkadaşı Aziz Marius ile birlikte, Claudius’un yasağına karşın, çiftleri gizlice evlendirmeyi sürdürdü. İmparator bu durumu öğrendi ve Aziz Valentine tutuklandı.

Cezası, sopa ile dövülerek öldürülmek oldu. MS 270’in 14 Şubat günü, Hıristiyan şehitliğine gömüldü. Bu olaydan 226 yıl sonra, 496’da Papa Gelasius, Aziz Valentine’i onurlandırmak için Şubat 14’ü Aziz Valentine Günü olarak belirlemiştir.

Yıllar geçtikçe yavaş yavaş Şubat 14 sevgililerin, âşıkların birbirlerine aşk mesajları yolladığı, hediyeler aldığı bir gün haline geldi. Aziz Valentine de bütün sevenlerin koruyucu azizi haline gelip böyle de anılmaya başlandı.

Sevgililer Günü, 1800’lü yıllardan sonra Amerika ’da Esther Howland’ın ilk Sevgililer Günü kartını yollamasından bu yana günümüzde daha çok sayıda insanın kutladığı toplumsal bir olay haline geldi. Artık dünyada günler öncesinden her yer kırmızı kalpler ile, güller ile donatılmaya başladı.

Enpolitik/Derya Budak

http://www.enpolitik.com/haber/159471/14-subat-aziz-valentini-anmak-icin-cikti.html

Sizin Yorumunuz:

*
*